banner133

banner128

18 Ocak 2019 Cuma

GAZİLİK VE ŞEHİTLİK

13 Şubat 2018, 09:46
Bu makale 1243 kez okundu
GAZİLİK VE ŞEHİTLİK
ÖMER ERU
 

Şehid sözcüğü Arapça kökenlidir. Kısaca vatan uğruna ölene şehit, bu yolda yaralanana gazi denir.

Şehitlik ve gazilikle ilgili kutsal kİtabimiz kuranda birkaç ayetin meali de şöyledir??Allah yolunda öldürülmüş olanları ölüler sanma sakın. Hayır! Onlar diridirler. Rablerinin katında rızıklandırılıyorlar. (Âl-i İmrân sûresi: 169) Allah?ın, lütfundan kendilerine verdiğiyle sevinçlidirler. Ve arkada kalıp kendilerine katılmamış olanlara şunu müjdeliyorlar: Onlar için korku yoktur; tasalanmayacaklardır onlar. (Âl-i İmrân sûresi: 170) Allah yolunda öldürülenler için ?ölüler? demeyin. Tam aksine, onlar dirilerdir ama siz farkında olmazsınız. (El Bakara Suresi, 154)??

Türk Dil Kurumuna göre ise, şehit: bir ülkü uğrına ölen kimseye denir.. Gazi ise: ??düşmanla savaşan veya savaş yapmış kimse ye denir.. Savaştan sağ olarak dönen kimse.?? Olarak anlamlandırılmıştır. .

Ancak atalarımızın İslam ile tanışmasıyla beraber milli dininden, milli kültüründen ve diğer milli değerlerinden tamamen kopmamıştır. Şehit, şehitlik ve alperenliğin yerini alan gazilik sözcükleri dilimize yerleşirken, vatan sözcüğü şehitlik kavramı içinde yerini alır. Türkler islam dinini kabul etmeden önce de düşmanla çarpışırken ölenin değeri şimdikinden az değildi. örneğin Düşman tarafından kalleşçe öldürülen, adına destan düzüldüğü bilinen Saka Hanı Alp Er Tunga için söylenen ve

??Alp Er Tunga Öldü mü

Dünya sahipsiz kaldı mı

Korkak öcünü aldı mı

Şimdi yürek yırtılır ?? ağıt böyledir.

Saka hükümdarı Kürşat? Bağmsızlık için Çin sarayını basmış ve savaşta öldürülmüştür. Türkler ölenlerin mezarlarına savaşta öldürdükleri düşman sayısı kadar balballar dikmişlerdir. Şehitler için de yas alameti olarak beyaz bayrak kullanmaışlardır.Beyaz renk ayni zamanda büyüklük ve ululuk demektir.

Dede Korkut hikâyelerinde de düşman karşısında kahramanlık gösterenler iyiler sınıfına alınmıştır. Demekki Türk milleti müslüman olmadan önce de savaşta ölenler ve savaşa girip sağ kalanlara ayrı bir değer vermiştir.Vatan için savaşmak ölmek veya gazi olmak , Müslüman Türk milleti için çok önemlidir. her şeyidir. Çünkü din, namus, şeref ve bağımsızlık gibi kutsal değerler ancak vatan sayesinde korunabilir. Bunun için atalarımız vatanımız için her fedakarlıkta bulunmuşlar, kanlarını akıtarakonu düşmana teslim etmemişlerdir.

Şehitlik olmadan vatan olmaz. Evet vatan bir toprak parçasıdır.Ama her toprak parçası vatan değildir. Vatan ,uğruna şehitlerin kan akıttıkları toprak parçasıdır. ''Toprak eğer uğruna ölen varsa vatandır '' Sözü bu nedenle çok güzel söylenen bİr sözdür.

Bugün üzerinde yaşadığımız bu güzel vatan atalarımızın kahramanca kanlarını akıtarak bize teslim ettikleri topraklardır. Tarih boyunca ülkemize saldırmışladır. Saldırmaya da devam edeceklerdir. Zira Emperyalistlerin birinci amacı biz balkanlardan atmaktı. Bizi balkanlardbn attılar Şimdi ikinci amaçları bizi Anadoludan atmaktır. Etrafımızda döndürülen oyunların amacı budur. Bizi bölüp parçalamak ve bizi Anadolu dan atmak. Ama şunu unutmuşlardır. Türk milleti küllerinden nasıl bir yeni vatan yarattı ve tarih sahnsinde yeniden şanlı yerini aldıysa bu gün ve bu günden sonrada tek birey kalsa bile yine şahlanır ve tarihteki yerini alır. Bizde özgürlük namus şaref ve din gibi kutsal değerler hher şeyden önce gelir.

Bu gün üzerinde yaşadığımız bu vatan işte kahraman atalarımızın her karışını kanları ile sulayarak bize teslim ettikleri kutsal torpraklardır.

,Şu şiiri de unutmayalım''Ecdadını zannetme asırlarca uyudu/Nerden bulacaktın o zaman eldeki yurdu''

Şehitlik ve gazilik Tanrı katın da da inanların erişebileceği en üst rütbedir..,Bu rütbeye en üst rütbe denir çümkü bu rütbe ancak vatan uğruna can ortaya konarak kazanılr.Bu edenle atalarımız ne saşmaktan korkarlar ne de savaşta ölmekten .

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  GAZETE MANŞETLERİ
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SAYFALAR
  ARŞİV
  banner82

  banner129

  banner124