Gönüllerimizi Aydınlatan Ramazan’ a Ulaştık

Çok şükür Rabbimize!...  Mevlam bizi bir Ramazan’a daha kavuşmayı nasip etti. Dün akşam ilk teravih namazını eda ettik ve bu günde ilk orucumuzu tutuyoruz.

Ramazan- ı Şerif gönüllerin bambaşka bir heyecanla aydınlandığı bir ay…

Sürat çağında hızla tükettiğimiz ömürlerimizi manalandıran rahmet ayı. Akıp giden hayatımız onunla mana ve karakter kazanır ve hep öyle hatırlanır. Ramazan’ı nasıl hatırlıyorsak, bir ömrü de öyle yaşamışız demektir.

Genelde Ramazan ayı’na girerken hep geçmiş Ramazanları hatırlarız. Taa çocukluğumuzdan itibaren hafızamızda bir anı, bir hatıra hep vardır.

Gerçekten de, çocukluk hafızamızda hep yer eden, günümüz tabiri ile nostaljiyi özleme duyguları ile hep hatırladığımız Ramazan hareketliliğini, Sahura kalkmak için büyüklerimizden ısrarla istememizi,  yeni elbiselerimizi giyip Bayram namazına götürülüşümüzü nasıl unutabiliriz.

Demek ki Ramazan, Herkese ve özellikle yetişen çocuklara, hayat boyu muhafaza edecekleri çok yönlü bir terbiye veriyor.

Netice de, dini vecibelerimizi yerine getirmenin yanında bizi millet olarak bizi birbirimize bağlayan sağlam bir millet ve İslam kültür hayatı oluşuyor.

Görüldüğü gibi İslam, Namazıyla, Orucuyla, zekatıyla, Haccıyla, Duaları ile güzel insan  inşa etmek istiyor yeryüzünde… Böylesi güzel hayat güzel insan demektir.

Gelin bu gün oruçta buluşalım. İftarı, sahuru, teravihi doyasıya yaşayalım. Tövbe kapısına gidelim. İçimizin derinlerinde kalmış Müslümanlığımızı ortaya çıkaralım,ve birbirimize ellerimizi uzatalım.

Bu satırları yazarken, İsrail vahşeti ve katliamı karşısında, gösterilen güç birliği ve beraberlik ruhunun her türlü takdirin üzerinde olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim.

Seçim ortamında girdiğimiz bu Ramazan ayında, kavgadan uzak farklı bir seçim atmosferi yaşamamız hiç de zor olmaması lazım. Zaman zaman partililer ve adaylar, aynı camide buluşup aynı kıbleye yöneleceklerdir. O zaman bu neyin kavgası?....

Bilemiyorum, çok şey mi isti yorum.

Ramazan ayının bütün İslam alemine hayırlar getirmesi temennisi ile…

Gayret bizden Muvaffakiyet Allahtan…

  

 

 

YORUM EKLE

banner128