GÖRMEDEN YEMEK YAPABİLİR MİSİNİZ ?

Yazıyı Özge Nur Dilber’in sesinden dinlemek için videoyu çalıştırın...

 

Şöyle kocaman bir çikolatalı pasta, ya da pilavın üzerinden mangaldan yeni alınmış üzerinden duman tüten köfteler veya mis gibi börekler kalem gibi sarılmış yenmeyi bekleyen dolmalar ile bezenmiş bir masaya her halde kimse hayır diyemez. Biliyorum şimdi birçok kişi ya onur biz rejimdeyiz durup dururken bunları niye söyledin bizim karnımızı acıktırdın diyecek, valla masa gözümün önüne gelince benimde karnım acıktı ama böyle başlamamın bir nedeni var

Biliyorsunuz insan nerede olursa olsun yemek yemeden duramaz. Hatta çoğu insan tarafından yapmak ve yemek yemek bir kültür olarak kabul edilir. Peki, şimdi size mutfağınıza girin gözlerinizi bir şeyle hafifçe bağlayın ve yemekleri öyle yapmayı deneyin desem yapabilir misiniz? Gerçekten bunu denemeye kalksak her halde hastanelerin acil servisleri mutfakta kaza geçirenlerle dolar. Sonrada herkes senin yüzünden kaza geçirdik diye bana kızarlar.

Ben size mutfakta görmedikleri halde harika yemek yapan, soğan doğrayan havuç rendeleyen yani sizin yemek yaparken yaptığınız her şeyi görmemelerine rağmen tek başlarına yapabilen insanlar var desem. Ne düşünürsünüz? “öyle şey olmaz Onur göremeyen biri nasıl yemek yapabilir? Demeyin.” Birkaç yıl önce Sevgili Selin Kutucular’ın Televizyon programına denk gelmiştim o programda gözlerimle gördüm. Ayrıca görme engelliler yemek yapıyor diye ararsanız internette videoları var

İşte bu kişiler için geçtiğimiz günlerde Türkiye’de ilklerden biri yapıldı. Yani görme engelliler için yemek kitabı çıkarıldı.  Mekin Kutucular tarafından hazırlanan “ Koku Tat His: 49 Engelsiz Tarif “ isimli kitap göremeyenlerin yemek tariflerini anlamalarını ve kitaptan yararlanıp yemek kendi kendilerine yemek yapmalarını sağlıyor.

Şimdi belki bu anlattığım şeyler aklınıza bile gelmez. Göremeyen bir insanın yemek yapabileceğini düşünmezsiniz çünkü ülkemizdeki insanların genel görüş bir insan görme yeteneğini kaybettiyse o insanın tek başına bir şey yapamaz ve bakıma muhtaç demektir derler. Hatta bu görüş tüm engellenen arkadaşlarımız içinde böyledir.  

Aslında anlatmaya çalıştığım olayda gördüğünüz gibi birazcık eğitim ve cesaretle engellenen insanlar kendi kendilerine yetecek hale gelebilir. Onun için hep dediğim gibi bakış açımızı değiştirmeliyiz. ‘ Ah Yazık, bu çocuktan bir şey olmaz’ deyip kenara çekileceğimize ‘ çok çalışır yeteneklerini fark edersen sen büyük adam olursun demeliyiz. Bizi engelleyen çoğu şeyin kafamızın içinde olduğunu unutmamalıyız

Ben buradan Mekin Kutucular’a, “Koku Tat His: 49 Engelsiz Tarif” kitap için teşekkür ediyorum. Tabi burada Mekin’in annesi Selin kutucuları da unutmamam lazım. Onun güzel yönlendirmeleri ve bu yöndeki desteğini ben biliyorum. Televizyon programında yaptıkları da herkese örnek oluyor. Bunun için bir teşekkürde Selin Kutuculara.

Bu arada bunları anlatırken aklıma geldi Bolu yemekleriyle ve Aşçılarıyla ünlü olan bir şehir hatta aşçılık okullarımız bile var. Yapılıyor mu bilmiyorum ama eğer yapılmıyorsa o okullarımızda göremeyenlere ve tüm engellenenlere böyle eğitimler verilemez mi? ve oradaki hocalarımız böyle kitaplara imza atamaz mı? Diye de düşünmeden edemiyorum.

Bakın gördüğünüz gibi eğer düşünüp uygularsak engelleri aşmak adına elimizde bir sürü seçenek var. Yeter ki biz elimizdeki imkânları doğru şekilde kullanmayı bilelim ve beynimizdeki engelleri kaldıralım. Bunları yapabilirsek engellerin %70 i kendiliğinden ortadan kalkar.

Yazan: Onur Ustaoğlu – Seslendiren: Özge Nur Dilber – Bolu Olay Gündem Gazetesi…

YORUM EKLE

banner129