GÜNAYDIN

           Sayın okuyucular,Kolonya  başlıklı yazımda bundan böyle mümkün olduğunca siyasi içerikli yazı yazmamaya çalışacağım demiştim.Gelin görün ki “kazın ayağı öyle” değilmiş.  Birkaç gündür bu kez de YSK kararı ile yatıp YSK kararı ile kalkıyoruz.

           Karar ne emiş,İstanbul  Büyükşehir Belediye başkanlığı seçimlerinin  iptali ile yenilenmesine ,tabi bunun sonucu olarak da seçilmiş Ekrem İmamoğlu’nun  mazbatasının da geri alınmasına hükmedilmiş.

          Efendim nasıl olur da aynı zarfta bulunan ilçe belediye başkanlıkları ile belediye meclis üyelikleri ve muhtarlıkları ile ilgili seçim neden iptal edilmezmiş, kıyamet kopuyor.

          İşte burada biraz duralım ve düşünelim.

          AKP ve MHP hukukçuları İstanbul Büyük Şehir belediye başkanlığı seçimlerinin İPTALİ İÇİN olağanüstü itiraz yoluna gittiler.YSK da talebe bağlı kalarak sadece büyükşehir belediye başkanlığı seçimini iptal etti.Talebe bağlı kalarak diyorum,daha fazlasını veremezdi.Bu hukukun diğer dallarında da öyledir

          İşte burada CHP ve İYİ parti” nin de AKP ve MHP nin yaptığı gibi olağanüstü itiraz yoluna başvurma süresini geçirmeden aynı zarfta bulunan-Büyükşehir belediye başkanlığı hariç-  diğer seçimlerin iptaline karar verilmesini talep etmesi gerekirdi ve beklerdi ki eğer AKP ve MHP taleplerinden vazgeçerlerse onlarda bizde vazgeçiyoruz diyebilirlerdi. CHP ve İYİ parti bunu yapmadı. Adeta uyudu.Şimdi deniliyor ki efendim YSK neden sadece Büyükşehir belediye başkanlığı seçimini iptal etti,diğerlerini iptal etmedi.Yukarıda değindik,muteriz(itiraz eden)sadece onu istemiş ve YSK da sadece onu vermiş.

         Bu bir.Gelelim ikinci hususa; CHP ve İYİ parti de -YSK böyle bir karar verdiğine ve bu kararda kesin olduğuna göre bu karar dayanak gösterilerek-kararın verildiğin tarihten itibaren öngörülen yasal süre içersinde ilçe belediye başkanlıkları,belediye meclis üyeliklerinin de iptalini istiyoruz diyebilirler.Buna hukukta “yargılamanın iadesi” denilir.Eğer YSK bu talebi yerinde görürse  konuyu yeniden ele alır ve gerekeli kararı verirdi  ama gelin görün ki CHP sanki YSK böyle bir karar vermesin dercesine bu itirazın içine Cumhurbaşkanının da mazbatasının iptali talebini  ekledi.Olabilirliğin içine olamazlığı ekleyince trafik karışır.Bu tablo karşısında YSK nun CHP nin bu talebini reddedeceğini adım gibi biliyorum.İnşallah mahcup olurum.Bir insan mahcup olmasını ister mi işte burada ben can-ı gönülden istiyorum.

             Hoşça kalın.

            

YORUM EKLE