Güzel Bir Mekânda, Güzel İnsanlarla, Güzel Bir İftar

Ramazan ay geldi gidiyor. Bizler Ramazan ayından çok memnunduk, inşallah oda bizden memnun olarak ayrılıyordur.

Ramazan ayı boyunca beşeri yanımızı disiplin altına alıp, ulvi olana doğru yolculuğa çıktık, ‘’oruç tut’’ emrine uyarak bedenimizden daha ziyade ruhumuzu doyurduk.

Hele, o iftar sofralarında oturup sıcak pide ve çorbanın buharı tüterken ezanı Muhammediyeyi beklemenin, bunu misafirlerimizle beraber yapmanın güzelliğini anlatılamaz, ancak yaşanır.

Onun içindir ki, bu güzelliği yaşamak isteyenler, eş dostlarını davet edip,iftar sofralarının etrafında toplanırlar.

İki Ramazandır bu tür iftar sofralarının hasretini çekiyorduk. Çok şükür bu hasret, nispeten, sona erdi, yine eskisi gibi, Aileler ve sivil toplum örgütleri geniş katılımlı iftarlar da insanları buluşturuyorlar. Biz, birlik ve beraberliğe en çok muhtaç olduğumuz bir zaman da, bu iftarlarıdayanışmanın en güzel örneği olarak görüyoruz. Her halde, hiçbir güç böylesi bir dayanışmayı sağlayamaz.

Kendisine saygı duyduğum değerli bir Hocamız,“müsaitsen beraber iftara gidelim, yol arkadaşı olursun” dediğinde, müsait olduğumu belirtip, belirlenen saatte yola koyulduk.

İstikametimiz Düzce Saray talebe yurdu idi. Yetkililer bizi güler yüzle karşıladılar.Aldığım bilgiye göre, Ramazan boyu,farklı bir iş adamı talebeye iftar veriyormuş. Genel de, dostları ile beraber katılıp, Ramazanın ruhuna uygun bir yerde, iftar etmenin farklılığını yaşıyorlarmış…

Yemek salonu, yıldızlı otelleri aratmayacak şekilde… Yemek, sunum dâhil her şey dörtdörtlüktü diyebilirim.

Bu arada yurdu şöyle bir gezelim dedik. Her taraf son derece temiz ve donanımlı. Etüt salonları, yemekhaneler, yatakhaneler, sohbet ve misafir salonları, banyo ve tuvaletler, pırıl, pırılHiçbir konuda kaliteden taviz verilmemiş…

Bu durumu gören bir misafir, ‘’ tekrar talebe olasım geldi, nerde bizim zamanımızda böyle yurtlar’’ Deyince, kendisine ‘’Kendin talebe olmasan bile çocukların veya çevrendeki dostlarınınçocukları burada talebe olabilir”dedim.’’ ‘’doğruya, neden olmasın’’ diyerek bizi tasdik etti.

Yetkililerle konuşuyorum. Samimi duygularla anlatıyorlar ‘’Dinimizi, kültürümüzü, değerlerimizi öğretmek ve yaşatmak sevdamızdır.’’ diyorlar. ”Ülkemizin en çok ihtiyacı olan irfan neslinin yetişmesi için çalışmakçalışmak, başka bir gayemiz yoktur” diyorlar ve bu konu da oldukça iddialılar.

Önce öğrencileri erdemli olarak yetiştirmek… Sonra okullarında başarılı kılmak. Önce iman, ahlak, edep; sonra ilim, sanat, marifet…”

Yurdun güzelliği öğrencilerin yüzlerinde aksetmiş pırıl, pırıl gençler. Bir kısmı sınıf, okul ve şehir birincisi, diğerleri de onlarla yarışıyor. Adeta başarıya kilitlenmişler.

 Bugün, hep şikâyetçi olduğumuz, küresel kültürün insani değerleri tahrip ettiği bir ortamda, İslam’ın ruhunu ve canlılığınıkoruyacak böylesi manevi eğitim merkezlerine o kadar çok ihtiyacımız var ki

İftar ve akşam namazına müteakip, teravih namazı için Düzce Bey köyyurdunageçtik. Yurda,KaynaşlıBelediye başkanı Birol Şahin Bey de, bizim gibi, misafir olarak gelmiş...

 Teravihten sonraBirol Başkan kısa konuşmasında öğrencilere, “siz ilerideülkemizin değişik kademelerinde görev alacaksınız. Müdür, Bakan, Milletvekili olacaksınız. Ülkemizin sizin gibi gençlere o kadar çok ihtiyacı var ki… İşim gereği bu müesseselerde yetişenler ile karşılaşıyorum, vazifelerini öylesine düzgün yapıyorlar ki, kendilerini hep takdir ediyorum” dedi. Zaten, bu yazıyı yazmama da, Birol Başkanın gönlünden geldiğigibi samimi konuşması oldu.

  Böylesi güzel birmekân da,  güzel yavrularımızla geçirdiğimiz bu kadar nefis ve leziz ortamı sizlerle paylaşayım dedim. Bu güzellikleri her kes bilsin dedim.

 Devletimizin kontrolünde son derece şeffaf, gizlisi saklısı olmayan, görüldüğü gibi olan, olduğu gibi görünen bu müesseseler, bir nebzede olsa, toplumumuzun bu önemli ihtiyacını karşılamaya çalışıyorlar. Temennimiz, sayılarının daha da artması…

Ve tüm bunlar devlet katkısı olmadan,  hayırsever halkımızın küçük küçük yardımları ile gerçekleşiyor.

Kendilerinden Allah Razı olsun diyoruz...

Ramazanı coşku ile karşıladık; ama hüzünle uğurluyoruz.

Kadir gecenizi veRamazan Bayramınızı tebrik Eder,bu gün ve gecelerin size, ailenize, milletimize, kültür coğrafyasına, İslamâlemine ve tüm insanlığa hayırlara vesile olmasını yüce Allahtan niyaz ediyorum.

Kalın sağalacakla…

YORUM EKLE

banner128