HAVA

Havaları da anlamıyorum. Bir soğuk bir sıcak. Kar yağacak, buz kesecek ortalık diye çıkıyorsun dışarı sıkı sıkı giyinerek; güneş açıveriyor hava. Ama dikkat etmeliyiz yine de. “Burası Bolu her şey olu” demişler. Sabahın güneşine aldanıp ince giyinirsen akşam güneş batınca donarsın. Sonra da hemen bir tweet atarsın, “Bolu’nun havası çok soğuk, Hava buz gibi, Donuyoruz…” İki Dakka güneş görünce hemen bağrını açarsan akşamın soğuğunda kaçacak delik ararsın. Öğrenemediniz akşam olunca buz gibi soğuduğunu havanın.

İnsanlar da biraz havalar gibi. İki güzel söze aldanıp her sırrını, hayatını açarsan sonra seni hayal kırıklığına uğratırlar. Buz gibi üşütürler. “Bahar Gelecek” derler, donmayan yerin kalmaz. Yakındır, sohbetim vardır, muhabbetim iyidir diye güvenmeyeceksin öyle kimseye. Çünkü bu hayatta herkes kendi menfaatini korumak için yaşar. Kuyruğuna basınca havaya zıplar, senin o güzel muhabbetin, yakınlığın falan kalmaz.

Neye havalar diyordum. Havalar şu sıra çok karışık. Bir şeyler olacak da herkese “sorun yok” mesajı veriliyor. Yani hava durumu açısından yanlış anlaşılmasın. Sabah içimizi bir nebze ısıtan güneşe aldanmayalım, önümüz kış. Buz gibi olacak hava, donacağız hep birlikte. Birileri kış uykusuna yatacak, birileri ateş yakıp etrafı ısıtmaya çalışacak. Havalara dikkat edelim. Soğuklar akşam karanlığında çöküyor. Selametle.

YORUM EKLE