Havalar Soğurken Siyaset Isınıyor

Normalde kış mevsimine girdiğimiz şu günlerde hayatın biraz yavaşladığı görülür ve hissedilir.
Ancak, ekonomiden güvenliğe, sosyal durumdan siyasete hareketlilik hiç durmuyor.
Geçen hafta maden ocağı faciasıyla karşılaştık. Toplum zaten kutuplaşmış, alabildiğine eleştirenlerle, cansiperane savunanlar karşı karşıya.
Bu hafta başında ikinci bir felaket, yine aynı kutuplaşma ve aynı tartışmalar. Aklıselim yorumlar ve eleştiriler de bu arada karambola gidiyor.
Bu kaotik ortama hükümet de çanak tutuyor, ani bir refleksle yayın yasağı koyup tepkilerin önünü almaya çalışıyor. Aslında bu davranış kendi politikaları açısından kendilerine zarar veriyor. 
Birincisi yasaklar daha çok cezp eder, ilgiyi azaltmak yerine artırır.
İkincisi, ortada bir sorun varsa bunun tartışılıp çözüm üretilmesine engel olur. Sorunların halının altına süpürülmesi sorunu çözmez erteler.
Yasal boşluklar olmasına rağmen toplu yaşam alanları ile ilgili mevzuatımız var. Bu yurt da mevzuatları uygulamış olmalı ki yangın merdiveni varmış. Sorun merdiven değil, merdivenin çalışma biçimi. Tehlike anında işlevini yerine getirmeyen bir uygulama yasalara uygun değildir. 
Yangın merdiveni nasıl çalıştırılmalı? Zaman zaman basında da görürdük, yangın merdiveni, kapısında kocaman asma kilit. Kilitli kapının kime faydası olacak. Yangın dediğin 10-15 dakikada etrafı saran bir felaket.
Çok mu zor yangın merdiveni kilitlerini yangın butonlarına bağlamak? Günümüzde oldukça ucuzlayan elektronik ve mekanik sistemlerle çok rahat çözülebilir.
Yapılması gereken ilgili tüzüğe böyle bir kilit sisteminin zorunlu olmasını eklemek.
Çocuklarımızın gencecik bedenlerini yakan bu ateş inşallah sonraki ölümlere engel olur.
Siyasette Isınıyor.
Yeni anayasa ve başkanlık sistemi için iki parti mutabakata varmış görünüyor.
Dün basında çıkan bir ankette başkanlık sistemine desteğin henüz daha %50 barajının altında olduğunu gösteriyor.
Bu çalışmadan da görüldüğü üzere iş, sıradan bir genel seçim yapmak kadar basit değil. Siz bir devletin yönetim sistemini değiştiriyorsunuz bana %51 yeter diyemezsiniz. Bu tür değişiklikler geniş mutabakat ister. Haydi, hazırladınız % 51 le oylattınız, itirazı olan %49 un istekleri talepleri ne olacak? Seçime de benzemez, seçimlerde %40 ile de hükümetler seçilir ama bunun süresi vardır. O süre sonunda tekrar seçmene gidilir. Anayasa değişikliği kalıcı bir oylamadır. Seçimler gibi belirli süresi yoktur. Onun için geniş mutabakat ister.
Bir başka handikabı, fitili ateşleyen MHP genel başkanı partisinde adeta topal ördek. Koltuğunu tüzükteki zorlayıcı tedbirlerle korumaya çalışıyor. Bir referandumda seçmenine bile hakim olamayacak. Böyle bir siyasi ortamda anayasa gibi bir yasayı salt çoğunlukla değiştirip devletin yönetim şeklini değiştirmek bazılarının dediği gibi Türkiye’nin önünü açmaz kaos ortamını derinleştirir.
Gelelim ekonomiye. Ekonomiyi anlamak için özellikle tv reklamlarına bakarsan kısa bir bilgi sahibi olursun. En çok hangi ürünün reklamı varsa o sektör sıkıntıda demektir. Şimdi reklamları bu gözle izleyin ve düşünün hangi sektörler sıkıntıda?
Güvenlik konusu oldukça uzun bir konu ancak değişen bir şey yok. Değişen tek şey Mehmetçik şimdiye kadar yurt içinde şehit oluyordu, şimdi şehit cenazeleri sınırlarımızın dışından geliyor.
Bu milletin çilesi ne zaman biter? Yada biter mi?
Huzur dolu bir Türkiye ile en kısa sürede karşılaşmak dileğiyle,  hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet dilerim.
YORUM EKLE