HAYAL ETTİĞİMİZ DÜNYA

 

         Bir dünya…Yemyeşil ormanlarla kaplı.Tertemiz sularla çevrili.Caddelerinde gülümseyen,yarınından endişesi olmayan insanların koşuşturduğu,birbirlerine sevecen ve nazikçe davrandığı bir dünya.

        Tahammüllü,anlayışlı,kızmayan,kırmayan,affeden insanlarla dolu bir dünya.     Kaşlarını çatmayan,alnını  buruşturmayan,kendinden emin ve çevresinden ürkmeyen insanların yaşadığı bir dünya.Kırılmayan ve ama kırmayan bir dünya.

        Kalpler temiz,yüzler temiz,vicdanlar temiz,eller temiz,ayaklar temiz,diller temiz,gözler temiz,ruhlar temiz,cepler temiz,kazançlar temiz,harcamalar temiz,      sözler temiz,tenkitler temiz,sokaklar,caddeler,evler,arabalar velhasıl görünen görünmeyen her yer temiz…Özlem bu ya…Arzular suç olmaz ya!...

        Dinlerin amacı,hele en son ve en mükemmel din olan İslam’ın amacı böyle bir dünya.Savaşa harcanan paraların fakire,yoksula,ilaca harcandığı bir dünya.         Üniversitelerin ve laboratuvarların,bilimsel merkezlerin,insanın sağlığı,esenliği,     huzuru,refahı,geleceği,mutluluğu,insanca yaşaması,dünyayı doğru kullanması için proje ürettiği bir dünya.

       Kendini,ama her şeyden önce Rabbini unutmayan insanların yaşadığı bir dünya. “Nefsini(kendini) bilen Rabbini bilir”prensibinden,mefhumu muhalifine     (ters,zıttan bakışına)olan “Rabbini bilen kendini bilir” noktasına varan müthiş bir şuurlanma serüvenini yaşayan insanların zemininde dolaştığı,doluştuğu bir dünya.

       Sabah bu niyetle caddeye çıktım.Böyle bir dünya görmek için.Gördüğüm insanlara tebessüm ettim. “Tebessüm de ibadettir,sadakadır”diyen Peygamberimin bir sözünü yaşayayım bari bu sabah diyerek.Hayal dünyamda da arzu ettiğim dünyamı görebilmek için bir an duraksadım.

       Bir araba aniden sokağa fırlayan köpeğe çarptı.Köpek acıyla kenara savruldu.Ayaklarını karnına bastırıyordu.Acıyla havlıyordu.Aslında derdini anlatıyordu kendince bize.Belli ki ayakları incinmişti.Sürücü hemen durdu.Arabadan indi.Etraftaki esnaf da dükkânlarından fırladılar.Hatta müşterileri bile kasada bırakarak.

     Herkes yaralı köpek için bir şeyler yapmak istiyordu.Nihayet kucaklayıp arabaya koydular.Muhtemelen  veterinere götüreceklerdi.Umutla gülümsedim.   Umutlandım.Ama birdenbire bulutlar içinde bütün görüntüler kayboldu gitti.Hayalmiş meğer!

      Donduran soğukta,geçen yıla ait dergileri caddeye sermiş,satmaya çalışan bir yavru.Çocuk.Henüz çocuk.Harçlık yapacak belki de satabilirse dergilerini.       Belediyenin zabıtaları yanına yanaştılar.Çocuk bir an ürktü,korktu,geri çekildi.       Zabıta tezgâha el koyar ya!Ama hayır,öyle olmadı.

      Çocuğun başını okşadılar. “Hayırdır,niye satıyorsun?”dediler.Çocuk, “Hasta  ablama ilaç almak için” dedi.Burkuldular.Sarsıldılar. “Gel bakalım çocuk,biz sana ilaç alırız”dediler.Hemen bitişikteki eczaneye girdiler.Sevindim.İnsanlık ölmemiş dedim.Bir an bulutların arasından kayboldular.Çocuk da,zabıtalar da,eczane de…Hayalmiş meğer!

     Mevlâna’nın Divan-ı Kebir’inden bir sözü bizi derin hayal dünyasından çekip çıkarıyor:

     “BAŞIMI KOYDUĞUM HER YERDE,ALTI YÖNDE VE ÖTESİNDE İBADET EDİLEN O’ dur.

       BAĞ,BAHÇE,GÜL,BÜLBÜL,SEMA,SEVGİLİ  HEP BİRER BAHANEDİR.

       MAKSUD OLAN HEP  O’dur.”

 

      

YORUM EKLE

banner133

banner129