HAYATIN ANLAMI-1

 İnsanlık tarihi inanılmaz acılar, savaşlar, yokluklar ve çaresizliklerle dolu. Cehalet insanları felaketten felakete sürüklemiş. İçinde yaşadığımız yüzyılda aydınlanma yolunda epey yol kat etmişiz, ama hala insanlık adına gidilecek çok yol var. Hala günümüzde bombalar patlıyor, suçsuz günahsız insanlar ölüyor, sakat kalıyor. Hala kadınlar öldürülüyor, çocuklara tecavüz ediliyor. İnsanlığı utandıran olaylar oluyor.
 Bu kargaşanın içinde okuyan, yazan düşünürler insanlığı yükseltecek kitaplar yazıyorlar, teoriler ortaya koyuyorlar. Hayatın anlamını bulmaya çalışıyorlar. 
 Dünya’mız son yüzyılda iki büyük Dünya Savaşı yaşamış, bu savaşlarda milyonlarca masum insan yaşamını kaybetmiş. İmparatorluklar ve ülkeler yıkılmış, yeni ülkeler kurulmuş. Biz de bu savaştan yok olmak üzere iken Atatürk sayesinde yepyeni bir ülke yaratmışız. Bugün yıldız gibi parlayan ülkemiz bu korkunç savaşın ardından yeni bir kurtuluş mucizesi yaratmış. 
 Atatürk’ün silah arkadaşı İsmet İnönü, İkinci Dünya Savaşı’nda, büyük bir devlet adamı dehasıyla ülkemizi 36 milyon insanın öldüğü inanılmaz acılarla dolu bu korkunç savaşa Türkiye’yi sokmamayı başarmış. Tarih bilmeyen, her şeyi din penceresinden bakan cahiller utanmadan, sıkılmadan İsmet İnönü’ye dil uzatıyorlar.
Lüzumlu olmadıkça savaşın bir cinayet olduğunu söyleyen Atatürk’ün izinden giden İsmet İnönü sayesinde ülkemiz, burnu bile kanamadan bu savaşın dışında kalmış. Hiç düşünmüyorlar ve hesaplamıyorlar ki ülkemiz bu savaşa girseydi başımıza neler gelirdi? Ülkemizi savaşa sokmak ve Türkiye’nin desteğini almak için nice devlet adamının Türkiye’ye gizlice gelip görüşmeler yaptıklarını okuyor ve öğreniyoruz. 
İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşanmış milyonlarca acı olay var. Bunlardan birini okuyunca çok etkilendim ve bilmediğimiz ne çok şey var diye düşündüm. 
 Oğlum Serdar, benim gibi bankacı, yani meslektaşım. Geçen ay çalıştığı bankanın eğitimine katılmış. Bankaların en güzel yanı da personelini sürekli eğitmesidir. Böyle bir eğitimi dışarıdan almaya kalksanız epey bir para ödemek zorunda kalırsınız. Bir de yer ve zaman sorunu yaşarsınız.
 Bana katıldığı bu eğitimle ilgili yazılar getirdi. Çocuklar büyüyünce insana çok güzel gerçek bir arkadaş oluyorlar, bu da çok güzel bir duygu. Biz okuduğumuz kitaplar üzerinde de yorumlar yaparız, birbirimize kitap önerileri yaparız.
Serdar’ın mentorluk eğitiminde Doç.Dr. Şafak Nakajima,  2. Dünya Savaşı sırasında doktor Viktor Frankle’nin yaşadıklarını anlatıyor. Yaşamdan çıkarılacak derslere müthiş vurucu bir örnek. 
Frankle, insanlığın yok oluş sürecinde ve ölüm gerçeğinde, insanlara yaşamın anlamını  “İnsanın Anlam Arayışı” kitabında dile getiriyor. Türkiye’de var mı bilmiyorum, bu kitabı bulup, okumak lazım.
 Doç. Dr. Şafak Nakajima’nın anlatımından özetle Viktor Frankle’nin yaşadıklarını size aktarıyorum:
 Victor Frankle, 1905 yılında Viyana’da ekonomik zorluklar yüzünden tıp öğrenimini yarıda bırakmış devlet memuru bir baba ile Prag’lı bir ev kadının kurduğu üç çocuklu mutlu bir ailenin ortanca çocuğu olarak dünyaya gelir. Bir kız ve bir erkek kardeşi vardır.
    .../.  Haftaya devam edeceğim.
 

YORUM EKLE