Hoş Geldin Üç Aylar ve Regaip Kandili

Ülkemiz tüm hızıyla referanduma doğru yol alıyor. Bizde iki haftadır, birazda bu atmosferden etkilenerek, düşüncelerimizi dile getirdik. İşte böylesi bir hengâme içersinde, Rabbimizin lütfü ve merhamet hazinesinden bolca nasiplendiğimiz, bir manada hasat mevsimi olarak kabul edilen üç aylara girmişimizde haberimiz yok.

Yıllardır böylesi önemli geceler ile ilgili okuyucularıma hatırlatma yapar, bir şeyler karalamaya çalışırım. İlgi görür. Her ne kadar bu yazılar, önceki senelerin tekrarı gibi görünse de, tekrarında yarar görmekteyiz.

Bu geceler müminler için çok önemlidir. Çünkü bu geceler Müslümanların vazifesini hatırlatmak içindir; insanın insana, insanın Allah’a karşı vazifelerinin muhasebesini hatırlatmak içindir. İnsanın ruh ve gönül dünyasını zenginleştirmek içindir.

Ebedi hayatımızı kazanıp- kayıp edilme davasının görüldüğü bu dünya da, bize kullarına ikramiye ye nail olmak gibi bir şans verilmiştir. İşte bu ikramiyeden bolca nasip alacağımız bir mevsime girmiş bulunmaktayız. Bu durumda imkânlarımızı zorlayarak bu ikramiyeden pay almaya çalışmalıyız.

İlahi esrar hazinelerini içinde saklayan bu mübarek gecelere rağbet göstererek, gönlümüzü uyanık tutmak her Müslüman’ın şiarı olmalıdır.

Bu günler ve geceler bizim manevi değerlerimizidir. Bizi biz yapan kültürel hazinemizdir. Manevi güç kaynağımızdır.

Ülkemizdeki kavgaları bitirip sevgi ortamının oluşmasını sağlayan, idrak ettiğimiz Regaip Kandili gibi bunca zenginliğimiz vardır.

Recep ve Şaban ayından sonra Ramazan ayımız var, ondan sonra Ramazan ve Kurban Bayramımız var,  Haccımız var, kurbanlarımız var. Bu zenginliklerimizin verdiği sevgi ortamını acaba hangi güç sağlayabilir?

Öyle ise bu geceleri fırsat bilip bu sevgi ortamında birbirimizi kucaklayalım. Vefat eden yakınlarımızın kabirlerini ziyaret ederek onlara Fatihalar okuyalım. Dünya telaşı içersinde ihmal ettiğimiz akraba ve dostlarımızı ziyaret edelim. Hiç olmazsa çağımızın iletişim araçlarından faydalanarak kandillerini tebrik edelim.

Yetime, fukaraya, garibana, kurda kuşa vereceğimiz bir sadaka; Yaradan’ın huzurunda kılacağımız bir namaz ve tövbe, böylesi bir kara veriş, hiç şüphesiz, önümüzde güzel pencereleri açılmasına vesile olacaktır.

Bu mübarek günlerin motivasyonu, nefs muhasebesi yapmak, hayatımızı gözden geçirmek ve yapmamız gereken manevi temizliliklerin bilincine varılmak amacıyla değerlendirebilirsek, ancak o zaman bu geceleri hakkı ile kutlamış oluruz.

Bu gecelerin dünya gemimizde yeni bir rota ve uyanışa vesile olması dileğiyle Regaip Kandiliniz mübarek olsun diyorum.

YORUM EKLE

banner128