İLERİ TEKNOLOJİ ESARETİ

Dünya teknolojilerindeki hızlı gelişmeleri anlatıyor vitrindeki ürünler, ekranlara yansıyan reklamlar. Aklın el becerisinde birleşmesini becerenler hükmediyor, kalkınmada geri kalmış ülkeler.
Gelişen dünyanın şampiyonu, aklı beceride buluşturup koşmasını bilen, koşarken üreten toplumlar. Orada hizmeti üretenlerin derdi yok dil, din, ırk, mezhep, milliyet ve renkleri ilgilendirmiyor onların derdi, üretmek ve satmak.
Kendimiz bir şeyler üretmedikçe başkalarının ürettiklerini kullanmak, kullanabilmek içinde, dillerini öğrenmek zorundayız. İleri ülkelerin bir başka taktiği de bu olmalı. Nasıl olsa birileri üretiyor. Bu sıkıntı niye?
Gelişmiş ülkelerin toplumu uyutmak için, Başka taktikleri de var. Dost görünüp, sevgi bıçağı ile arkadan bıçaklamak. Kuzu postunda kurt örnek mi? İşte günümüzde yaşanan olaylar. Koyunda beslenen yılanın zehirini akıtma teşebbüsü. İşte PKK, işte Ortadoğu belası, işte Atatürk ve Cumhuriyet karşıtlığı, istismar, taciz ve kadın düşmanlığı. Bütün bu olumsuzluklar dış kaynaklı olduğu söylenir de çare üretmek yerine dua olur. Nedense İki günün bir olmasın ilahi isteği, hep ihmal edilir. İlim Çin’de de olsa gidiniz buyruğu. Medeniyet şahikasının merdiveni sanattır. En hakiki mürşit ilim olduğunu düşüncelere yerleştirip duvarlarda asılı duran levhaları tezgahlara neden indiremiyoruz?..
YORUM EKLE