İlimizdeki Bayramlaşmadan Birkaç Not

Bir Ramazan Bayramı dada geride kaldı. Bayram müddetince havalar çok güzeldi. Eski bayramlara oranla caddeler kalabalık, ticarethaneler açıktı. Bayram dolayısı ile ekmeğin dahi çıkmadığı eski Bolu’dan eser yoktu. Abant, Gölcük gibi mesire yerlerinin ise olağan üstü bir kalabalık olduğu söyleniyor. Anlaşılan, Bolu turizm de de varlığını duyurmaya başladı.
 Bunu yanında kurum ve kuruluşların, siyasi partilerin, sivil örgütlerin bayramlaşma  programı düzenlemeleri  vazgeçilmez bir gelenek haline geldiğini hepimiz biliyoruz. Bizim bu programlara katılma imkanımız olmuyor; ama Valiliğin düzenlediği programa imkan buldukça katılmaya çalışıyorum.
Geçmiş bayramlarda, genelde, bürokratik elitler arasında, polis evi gibi mekanlarda, dar çerçevede ,bu bayramlaşmalar olurdu. Daha sonra geniş mekanlarda halka açık olarak kutlanmaya başladı.
Bu sefer  ise bayramlaşma Kent meydanında düzenlenmiş. Açık alan hemen hemen her kes tarafından beğenildi. Çok yüksek katılım olduğunu söyleyemeyiz. CHP’liler , temsilci gönderdi mi bilmem; ama pek ortalıkta görünmediler. Zannediyorum, Genel Başkan Kılıçtaroğlu’nun “adalet “ yürüyüşüne katıldılar.
Bayramlaşmalarda genelde herkesin yüzü gülüyor. Bir yerde, bayramlar sevgi üretiyor. İnsanlar birbiri ileoldukça samimi bir şekilde müsafaha  yapıp, bayramını kutluyor.
Dinimiz hep bunu tavsiye etmiştir. Peygamberimiz “Gözlerinin içine bakarak, samimi birşekilde musafaha yapanlar için, Allah onları af etmedikçe birbirinden ayrılmazlar” buyurmuşlardır. Tabii ki bu affa nail olmak için samimiyet ve sevgi şart. Yoksa kiminle tokalaştığını fark etmeden, gözler çevrede, yapılan musafahanın bir kıymet ifade etmeyeceği de bilinmesi lazım. Zaten dinimizin tavsiye ettiği musafaha şekli bu değildir.
Bayramlaşma yerine gittiğimde Başkan yılmaz ile sohbet ederek yürürken Üniversite de okuyan yabancı öğrencilere doğru yöneldi. Türkçe bilmedikleri söylenmesine rağmen onlarla bir şeyler konuşmaya çalıştığını görünce “ onlarla hangi dilden konuştun” diye sorduğumda “ çat pat Arapçakonuştum” dedi.
 Bayramlaşma faslından sonra ikram masalarına geçtik. Protokol masasında, Valimiz Aydın Baruş sessiz kalmasına rağmen, hararetli sohbetler yapıldı. 
Sağlık müdürü DrSeraceddinçom Başkan Yılmaz’a “caddelerin onarımı ne zaman biteceğini,  ve Karacasu yolundaki Orman Bakanlığı arazisinin Sağlık Bakanlığına devri ile ilgili gelişmeleri sordu.
Başkan Yılmaz, cadde düzenlemesinin birkaç ayda bitirileceğini söyledi. 
Orman Bakanlığının arazisi ile ilgi ise “ben teklifimi ve girişimlerimi yaptım, Milletvekillerimizilgileniyor, meseleyi onların çözmesi lazım” dedi. Esasında bu meseleyi de kendisin çözebileceğini; fakat mevcut Bakanla işlerim var, ilişkileri bozmak istemiyorum, Seben Taşlı yayla Gölet’inin yapımında iki Vali değişti” dediğinde “bu birilerine mesaj mı” diye sorduğum  Başkan Yılmaz “  elbette, o günlerin Valileri M. Ali Türker ve Ali Serindağ’a sorabilirsin sözler ile de, oldukça iddialı ve tehditkar konuştu.
Misafirler dağılırken, biraz boş yakaladığım sağlık müdürüne, Karacasu yolu üzerindeki arazi meselesi nedir? diyerek biraz daha geniş bilgi almak istedim.
Hoş sohbet biri olarak gördüğüm Sağlık müdürümüz Seaceddinçom bey “Orman bakanlığınınKaracasu yolunda geniş bir arazisi var, biz buraya Sağlık Bakanlığı olarak alıp, kapsamlı bir Devlet Hastahanesi  yapmayı planlıyoruz. Köroğlu Hastahanesini buraya taşıyıp, çocuk doğumu da Köroğlu hastanesinin yerine taşıyacağız; fakat orman Bakanlığı burada fidan yetiştiriyoruz, toprağı çok müsait diyerek vermek istemiyor. Belediye ise aynı büyüklük ve aynı kalitede başka bir yer vermeyi taahhüt ediyor, mesele şimdilik kilitlendi” dedi.
Şayet bu yer sorunu çözülürse Bolu sağlık yönünden çok daha iyi yerlere gelecek gibi görünüyor.
Bayramlaşma yerine ses tertibatı da kurulmuş; ama, teklif edilmesine rağmen, siyasilerimiz konuşmak istemediler, bizce de doğru yaptılar. Sadece Valimiz Aydın Baruş kısa bir selamlama konuşması yaparak katılımcıların bayramını kutladı.
Bizde herkesin bayramını en içten dileklerle kutlar, Bayram sevincinin birliğimize, dirliğimize vesile olmasını dileriz.
YORUM EKLE

banner128