İMECE

İmece; lügat anlamı, toplanıp elbirliği ile birine veya birbirine yardım ederek sıra ile herkesin işinin görülmesi şeklindeki ortak çalışma usulüdür, yardımlaşmadır, hiçbir zaman acındırarak istemek değildir.

İmece yaşam içinde tek başına yapılması zor olan bir işlem değildir. İmece; paylaşımdır, yardımlaşmadı. İmece toplumsal işlerde kazanın kulpundan tutmak, işin yükünün hafiflemesine yardımcı olmaktır. Kısacası bugün bana yarın sana anlayışıdır. Dünün bu geleneği bugün, çeşitli yardım kuruluşları ile yerine getirilmekte, kurum kuruluş ve sivil toplumlarca artan bir ivmede özenle yerine getirmeye özen gösterilmekte.

Bolu Kalkınma ve Tanıtma Vakfı’nın amaçlarından biri de bu geleneğini üniversite halk kaynaşması ile göstermektedir. İlin kalkınması ve tanıtılması yanında sıcak aile yuvasında bir dizi kaygılarla bocalayan aile bireyleri ve yeni bir başlangıcın yol ayrımında gençleri olası kaygılardan arındırmak amaçlı Bolu halkının kurdukları dostlar sofrasına konuk edilmeleri bir dizi psikolojik sorunları yok edecek rahatlatacaktır.

Üniversitemizin bilgi pınarında düşüncelerini şekillendiren gençler doğa güzelliklerine yörelerinden getirdikleri değerlerle katkı yaparak turizmin gönüllü elçileri olacaktırlar.

İşte bu düşüncelerle akademik yıl başlangıcında Hoş Geldiniz. Mezuniyetle güle güle. Yemeklerimizden hoş geldiniz yemeğimizi 21 Ekim’in güzel bir sonbahar gününde piknik yemeği gibi verdik. Yaklaşık 4 bin kişinin mutluluğu ne güzeldi.

Nasıl ki bir kahvenin 40 yıl hatrı var deniyorsa, yılda iki kez verilen yemeğin gençlerin anılarında hayat boyu yerini koruyacaktır.

Teşekkürler nakdi ve aynı yardım yapanlara. Teşekkürler üniversitemiz yönetimine, çalışanlarına. Teşekkürler gençlere. Teşekkürler mutfakta emeği geçen, belediyemiz ve ateş yemek aşçılarımıza. Başarılar gençlere. 2019-2020 öğrenim yılınız hayırlı olsun.

YORUM EKLE