İsmail Karagöz’lerinden Öperim


Cumhuriyetimizin kurucusu M. Kemal Atatürk “öğretmenler yeni nesil sizlerin eseriniz olacaktır” dedi. Ülkemin geleceğini emanet ettiği saygıdeğer öğretmenlerimize inancım tamdır.

Eğitim ordumuzun içinde İsmail Karagöz adında bir eğitimcimizde görev yapmaktadır!

Öğretmenliğe başladığı heyecanını kaybettiğine şüphem yok. Eğitimde çok önemli görevler yaptığını, bir ara en tepe görevlerde de bulunduğunu hatırlar gibiyim. Siyaseti olabildiğince kullanırken, bir vekilimizin iş yerinde sıklıkla görüntüsüne bürokrasinin dokunamadığını da biliriz.

Asıl yetisinin Makine ve Tesviye olduğu, zirve basamaklarını siyasi olarak hızla çıktığı ortada. Görev yaptığı meslek lisesinde müdürlük yaparken, milli eğitim müdür yardımcılığı, il müdürünün il dışı görevlerinde de vekaleten müdürlüğe baktığını unutmuyoruz.

İsmail hoca iyi bir dalgıç, doğaya aşık, zeki çalışkan ve toplumla barışıkt. Gördüğüm kadarıyla hiperaktif, yerinde duramayan, üretmeyi seven kendini yetiştirmiş eğitimci olarak hafızama yer edinmiş. Bildiğim kadarıyla bir özel okulun danışmanlığını da yapmakta. Siyasetteki gücünü, eğitimdeki zekasıyla birleştirip ülkemin geleceğini teslim ettiğimiz çocuklarımıza bırakmasını çok isterdim.

Karagöz’lüm müdürlük makamlarından ayrıldıktan sonra, bir anda ortalardan kayboldu. Kadrosu nerede, hangi okulda görev yapıyor, geleceğimiz olan gençleri nasıl eğitiyor diye epey bir araştırmalar sonunda bulabildim. İsmail hocamızın Çıraklık Eğitim Okulumuzda kadrosunun olduğu, derslere girip girmediği konusunda net bilgi sahibi olamadığım ama gittiğimde de sadece panoda fotoğrafını görmekle yetindiğimi bilmenizi isterim.

Daha önemlisi Mudurnu’da çevreye yatırım yapan bir ulusal firmanın teknik müdürü olduğunu öğrendim. İncelemeye gittiğimiz zaman kendisinin nerede olduğunu sorduğumda, İstanbul’da olduğunu ve firmanın işlerini takip ettiğini söylediler. Firmanın işlerini yaparken, kadrosunun eğitimde olduğu, görevi kağıt üzerinde devam ettiği ve doğası gereği her ay düzenli devletten maaşını aldığını inkar edemez.

Uzun yıllardır bu şekilde maaş alıyorsa ki alıyor, aldığı maaş helal midir? Çalışmadığı halde bu güne kadar hiçbir müdür, müfettiş hakkında soruşturma açmış mıdır? Geriye dönük aldığı maaşlar kendisinden geri alınacak mıdır? İsmail hoca gibi kaç eğitimci bankamatik memuru vardır? Sorular böylesi devam eder…

Karagöz’lerinden öptüğüm hocam, seni vicdanınla baş başa bırakamam. Yıllardır vicdanının sesini özel çalışma sahasından dolayı dinleyemediğini sanıyorum. Şimdi seni yine siyaseten gelen İl Müdürü Cemil Sarıcı’ya havale ediyorum. Konunun da takipçisi olacağımı iyi bilirsin. Selamlarımla…

YORUM EKLE

banner128