İYİ YALNIZLIKLAR CANIM

    Bu  yazı  normalde  Boluspor  Basketbol  takımı  üzerine   olacaktı.Hani  yaklaşık  iki  aydır
yazamadığım yazı.Kafamda  esasında  herşeyi hazır yazının.Notlarımı da  aldım kağıda.Otursam
yarım saatte  bitiririm.Bu  akşam  yazıp  yarın gönderirim diye  düşünüyordum.Sabah gazetelere
bakarken  aşağıda okuyacağınız yazı çok  ilgimi çekti,hoşuma gitti.Yazının başlığına vuruldum zaten.İyi  yalnızlıklar  canım.Ne  güzel özetliyor  değil mi şu anki durumumuzu,insanların durumunu,sürekli  sabahtan akşama  cep telefonu başında...
   Sizinle  her zaman olduğu gibi  bir kez  daha  sevdiğim bir  yazıyı  paylaşmak istedim.
   Yazı  mevlana  idris in  yazısı ...
     “ Okuduğum bir haber şöyle başlıyordu: “Hindistan’da 23 yaşında bir çocuğu Netflix bağımlılığı yüzünden hastaneye kaldırdılar…”
Bu haberi duyduğumuzda neden çok şaşırmıyoruz? Çünkü artık uzun süren bir çocukluk/ergenlik sürecinin yaşandığı bir dünyadayız ve artık dizi seçmek-izlemek her ülkedeki can sıkıntısından patlayan insanlar için vazgeçilmez bir spor hâline geldi.
Japonya’da küçücük evin küçücük “yaşam kabininde” bilgisayarının başından hiç kalkmadan yaşayan kimi gençlerin metabolizmalarının felç olduğu için öldüğünü ve bu ölümün dünyadaki ölüm türlerine eklenen yeni bir ölüm olduğunu biliyor muydunuz? Artık biliyorsunuz.
Artık az yürüyoruz, az hareket ediyoruz. Çünkü araç egemenliği altındayız.
İnsanın en temel fiillerinden biri olan yürüme konusunda artık radikal felsefî kitaplar yazılıyor, teoriler üretiliyor.
Yalnızca yürüme değil, dünyaya ve şeylere bakma, gezme gibi konularda da belirli bir atâlet ve giderek devre dışı kalma eğilimimiz tuhaf.
Daha çok ekrana yapışma, hayatiyet noktalarının dışında daha çok konumlanma, konforlu olanı yani olabildiğince az ‘kıpırdayarak’ yaşamanın cazibesinin hükümran olması.
Kısacık ömrümüzdeki iletişim ve meramımızı anlatma tekniklerine bakalım bir an; Mektup, telefon, kendi evimizde işyerimizde telefon, cep telefonu, telefonlaşma, mesajlaşma, vatsapta emojilerle iletişim…
Dikkat ediyor musunuz, artık zorunlu olanlar dışında telefonu alıp birini aramak veya bir telefona cevap vermek bile ‘zahmetli’ hâle geldi.
Ve bitmeyen sızlanma: Yalnızlık.
Ama nasıl olacak, herkesler böyle tabletine, akıllı telefonuna kapanıp köşesine çekilirse yalnızlık olmayacak da ne olacak?
İngiltere’de geçtiğimiz yıl kurulan Yalnızlık Bakanlığı işlevsiz mi kalsın yani?
-İyi yalnızlıklar canım. (Hayır başkasına değil, kendisine söylüyor.)
-Sana da canım. (Yine kendisine söylüyor ve şizoid bir kahkaha atıyor.)
Perde kapanmıyor, yeni açılıyor.
Günaydın insan.
O büyük uyku
Bazı insanlar ellerindeki akıllı cihazlarla dünya vatandaşı olduklarını, hatta dünyanın gidişatına etki ettiklerini düşünüyormuş. Eski bir düşüncedir, telefonlardan çok önceleri de bir çok insan teki dünyanın merkezinin kendisi olduğunu düşünürdü. Kim bilir belki de doğrudur, hatta L. Da Vinci’nin de bu meyanda radikal bir sözü var: “Her insan Dünyanın merkezidir.”
Şeyh Galib’imiz de “Hoşça bak zâtına” diye başlayan meşhur beytinde bu ‘hakikatin etrafında dolaşır.
Ama şöyle bir şey de yok mu kuzum? Her birimiz önümüzdeki minimal yahut bize göre küresel sorunu didiklerken, dışımızda hepimizi yassılayan gelişmelere kim bakacak? Bazılarımızın ‘Büyük resim’ diye çırpındığı şey tam da o olmasın.
Arada bir başımızı kaldırıp şöyle bir baksak…Ve sonra da bizden öncekiler gibi,çaresiz, o büyük uykuya dalsak... “
        Yazı  böyle...
        Siz  yine  bütün  gününüzü  cep  telefonu  başında  geçirin  canım .......
        İyi  yalnızlıklar  size ...
YORUM EKLE

banner133

banner129