İzzet Baysal’ın Kabri Başında Sevgi Hâlesi

Bolu ismi ile özdeşleşenİzzet Baysal büyüğümüzün 18’inci vefat yıl dönümü dolayısıyla kabri başında düzenlenen törene, tüm Bolulularla beraber, bizde katıldık.

Mevsimin kış olmasına rağmen, sanki ilkbahar mevsimindeymişiz gibi hava çok güzeldi. Adeta kışmevsiminin soğuk zemheri yüzü gitmiş, güler yüzü gelmişti. Büyüğümüzün kabri başında, hemen hemen herkes, tıpkı havalar gibi,soğuk yüzlerini bir tarafa bırakıp güler yüzlerini ortaya çıkararak, birsevgi halesi oluşturmuşlardı.

Keşke dedim; insanlar burada olduğu gibi sevgisi nefretine,  merhameti öfkesine galip gelen böyle güler yüzlü bir toplum olabilse…

Gerçekten, hiçbir konuda anlaşmayan Bolulular, İzzet Baysal ismi etrafında birleştiğini görmekteyiz. Bu durum, İzzet Baysal Vakfı’nın Bolu’ya yapmış olduğu devasa hizmetlerin yanında, bizce en büyük kazanımdır.

Bu kazanımı çoğaltmak, kavga etmeden, Bolu’nun menfaatleri için asgari müşterekte birleşmemiz lazım.

Bakın, Milletvekilimiz Tanju Özcan’ın, geçmişte gerek Bolu Valisi Aydın Baruş, gerekse Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz arasında geçen kavgayı hatırlıyorsunuzdur.

Bu anma toplantısında ise aynı Tanju Özcan’ın Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı ile kol kola yürümesi, hararetli sohbet etmesi; hatta Rektörün, Özcan’ı arabasına kadar uğurlamasını, olması gereken güzel bir davranış olarak değerlendirebiliriz.

Demek ki kavganın ne siyasilere, nede bürokratlara, nede Bolumuza bir faydası vardır.

Olması gereken diyalog ve hoş görüdür.

Davetiyelerde konuşmacı olarak Kazım Oksay’ın ismi geçiyordu.

Başbakan Özal dönemin güçlü Bakanı ve aynı zamanda Milletvekilimiz olan Kazım Oksay’ı dinlemek ve geçmişte aynı gazetede yazılar yazdığımız günleri yad etmek düşüncesiyle toplantıya gitmeme rağmen, Oksay rahatsızlığı sebebiyle bizzat gelmeyip, daha önceden görüntülü yapılan röportajı dinletildi.

Kendi anlatımıyla, Özal ile beraber Devlet Planlamada çalışmaya başlayan Oksay; vizyon sahibi ve ileri görüşlülüğüyle dikkat çekmiş ki, Özal’ın Başbakanlığı döneminde parti ve hükümetin en yetkili kişisi olmuş, zaman zaman Başbakanlığa vekalet etmiş, hülasa ülkemize hizmet etme noktasında önemligörevler üstlenmiş bir hemşerimizdir.

Burada Bolu için en büyük hizmeti de,İzzet Baysal Vakfı’nın kurulmasında ve bir çok bürokratik engeli aşarak ülkemizde tek örneği olan Üniversitemizin hayatiyete geçirilmesindeki büyük katkılarıdır.

Tabi ki Bolulular bu fedakarlığı unutmayıp her zaman takdir edeceklerdir.

Oksay’ın önemli bir tespiti de, eğer İzzet Baysal’ın vefatından sonra Vakfın başında Ahmet Baysal ve Esin Avunduk gibi hizmet aşkıyla dolu insanlar olmasaydı, bugün Vakıf bu noktaya gelmezdi. 

Zaten konuşmacılarda Ahmet Baysal için ikinci bir İzzet Baysal dediler.

Baysal ailesine sağlık ve uzun ömür dilerken, muhterem büyüğümüze de gani gani rahmet diliyoruz.

***

İYİ Parti Kongresi Yapıldı

 

Geçen hafta il olağan kongresini yapan İYİ Parti, artık Bolu’da partileşme sürecini tamamladı diyebiliriz.

İYİ Parti ve partinin Genel Başkanı Meral Akşener ile ilgili yazılarımın ilgiyle takip edildiğini biliyorum.

Parti yeni kuruldu. İster istemez, herkes partinin ne yapacağını ve nasıl bir sonuç alacağını merak ediyor.

Esasında,insanlar her gün aynı şeyleri dinlemekten bıktı. Yenilik bekliyor. İleriye dönük tahayyülü, iddiası, projesi olan, vizyonuyla, bilgisiyle, kararlılığıyla göz dolduran, güven duyulan bir kadronun her şeyi alt üst edebileceği bir gerçek, ama ufakta böyle bir umut var mı? Cevabını okuyucularıma bırakıyorum. Zaten herkes bunun cevabını düşünerek sandığa gidip oy veriyor.

İşte biz yazılarımız da bu hayalimizi dile getiriyoruz. Fakat insanlar kendi düşüncelerine, kendi görüşlerine zıt fikirlerin ortaya atılmasına kolay kolay tahammül edemiyorlar. Her şeyi taraftarıoldukları partinin penceresinden bakıyorlar. Biz ise parti perspektifinden ziyade ilkelerdoğrultusunda düşüncemizi dile getiriyoruz. Tek doğru bizim doğrumuz diye bir iddiamız yok. Elbette herkes gibi bizde yanılmış içinde olabiliriz. İktidarın her yaptığına iyi demediğimiz gibi, muhalefetinher yaptığına da kötü deme gibi bir lüksümüz yok.

İşte bu düşüncelerle kongreye katılıp gözlemlerimizi sizlerle paylaşayım dedim.

Kongre salonunda hatırı sayılır bir kalabalık vardı. Partiye, en az MHP’liler kadar, Doğru Yol ve ANAP gibi partililerin katıldığını gördüm. Herkes partinin ismi gibi her şeyin iyi olacağını ümit ediyor.

Tüm konuşmacılar, genelde,Türkiye iyi olacak Bolu iyi olacak sözünün tekrarladı.

Ne diyelim, bizde her şeyin iyi olması dileğiyle İl Başkanlığına seçilen Mehmet Aydın ve arkadaşlarına başarılar diliyoruz.

***

Günün Sözü: Siyaset öyle bir şeydir ki; İnsana değil sayıları, renkleri bile ters gösterir.

YORUM EKLE

banner128