KADIN GİRİŞİMCİLER DÜZCE’DEYDİ-SON

Geçen haftadan devam ediyorum.
…/.
Kahvaltı ve konuşmaların ardından topluca Düzce’nin tarihi bölgesi Konuralp’e gittik. Konuralp’te şu anda tarihi tiyatro bölgesinde hummalı bir kazı çalışması yapılıyor. Ayrıca Konuralp müzesini gezdik.
Müzede Konuralp’in M. Ö. 1200-700 yılları arasında Trakyalı halkların yaşadığı bir yerleşim yeri olduğu bilgi panolarından öğrendik. Ardından Bithynia krallığı gibi pek çok medeniyete ev sahipliği yaptığını, 1323 yılında da Konur Alp Bey tarafından Osmanlı topraklarına katıldığını öğrendik. Bugün kullanılmakta olan Konuralp ismini de Konur Alp Bey’den geldiği biliniyor.
Konuralp’ten çıkan eserler bu müzede sergileniyor. Bu müze 2010 yılında açılmış ve müzede toplam 6420 eser bulunuyor. Ancak her tarihi yörede olduğu gibi Konuralp bölgesinden çıkan pek çok kıymetli eser il dışına çıkarılmış ve bu eserlerin başka il müzelerinde sergilendiği bilgi panolarında yazıyor. Konuralp’ten şimdiye kadar çıkan en önemli eser olan Tykhe heykeli İstanbul Arkeoloji Müzesinde sergileniyormuş. Kader, şans ve başarı tanrıçası heykelin kopyasını müzeye koymuşlar. Gerçekten çok zengin bir süsleme ile yapılmış heykelin önünde hepimiz tek tek fotoğraflar çektirdik.
Müzeden kazı alanına geçtik. Toprak altından mozaikler, işlemeli surlar çıkıyor. Çıkan eserler özenle numarandırılıyor ve kopan parçalar yerine konmak üzere ayrılıyor. Tarihi tiyatronun basamaklı aralarının geçiş bölümleri bile aslan ayakları motifleri işlenmiş. Kazılarda soyluların geçtiği bir kemerli yol ortaya çıkmış. Daha yer altından kim bilir neler çıkacak?
Kazı çalışmalarını izlerken bizler de sembolik olarak kazma ile kazı yapıyormuş gibi sırasıyla fotoğraflar çektirdik. Bu fotoğraf benim için unutulmaz bir hatıra oldu.
Ne yazık ki Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi tarihi taşlar yerlerinden alınıp, evlerin temellerime konulmuş, bahçe duvarları olarak kullanılmış. İnsanlarda bilinç olmayınca, Devlet de sahip çıkmayınca paha biçilmez eserler ziyan olup gitmiş.
Konuralp’in her yerinden tarih fışkırıyor. Yürüyerek Konuralp’in tarihi su kemerlerinin bulunduğu bölgeye gittik. Düzce Belediyesi’nin rehberi Güldemet Yıldız da bize eşlik etti ve çok ilginç bilgiler verdi. Tarihi su kemerlerinin bulunduğu bölgede 1960 yılında Yılmaz Güney’in başrolünü oynadığı “Tütün Zamanı”, 1963 yılında da Fatma Girit’in başrolünü oynadığı, “Yiğitler Ölmez” filmini çevirdiklerini söyledi.
Düzce turizmin değerini anlamış ve Düzce’nin turizmden hak ettiği yeri alması için çeşitli etkinlikler planlıyormuş. Bu etkinlikler çerçevesinde bu filmleri halka gösterip, filmde rol alan sanatçıların hayatta kalanlarını davet etmeyi düşünüyorlarmış.
Konuralp’i tanıtmak için de tarihi tiyatronun çevresini butik otellerle donatmayı planlıyorlar. Böylelikle de Dünya’nın ve Türkiye’nin hiç bir yerinde olmayan antik tiyatro manzaralı oteller olacak. Gerçekten çok hoş bir proje.
Rehberimiz, Konuralp’in Dünya kültür mirası olması için UNESCO’ya adaylık başvurusu yapacaklarını belirtti.
Konuralp’in pirinci ve bu pirinçten yapılmış pilavı meşhur. Ayrıca kestanesi çok ünlü. Pirinç ve kestanenin coğrafi işaretlerini almışlar.
Konuralp’in kaderini bir kadın girişimcinin değiştirdiğini öğrendik. 2013 yılında Düzce KAGİK Başkanı Yasemin Karslıoğlu’nun girişimiyle Konuralp kazıları başlamış. Tarihi bir konağı butik otel olarak düşünüp, restore etmeye başlamışlar ve halen bu restore çalışmaları sürüyor. Kadın Girişimcilere vefa borcu olarak, ileride tamamlanacak olan bir butik oteli de KAGİK’e vermeyi planlıyorlar.
Konuralp gezimizin ardından Topuk Yaylasına gittik. Tarihi zenginliğin peşinden doğanın güzelliğine gitmek bütün kadın girişimcileri çok mutlu etti.
Düzce bitişiğimizde bir il ve sürekli gidip geldiğimiz bir yer. Ancak bugüne kadar bilmediğimiz ve görmediğimiz tarihi ve doğal güzelliklerini KAGİK sayesinde gördük. İşin içinde bilgili rehberler olunca geçmişin zenginliklerini yerinde görmek, hepimize ilham veren gelecek planlarını öğrenmek bambaşka oluyor. Bu çerçevede Düzce KAGİK Başkanı Serap Küçük ve üyelerine, gösterdikleri konukseverlik için Bolu KAGİK adına çok teşekkür ediyorum.

YORUM EKLE

banner128

banner124