KADİR GECESİ

Sezai Karakoç'un altın gece diye adlandırdığı Kadir gecesi…

Günümüzün moda deyimiyle bir kampanya gecesi…

Hiç kimse bu kampanyayı kaçırmak istemez herhalde… Kutsal geceler, Allah'ın insanları affetmesi için yarattığı gecelerdir. Mevla'mız, bir adım atana beş adım yaklaşıyor. İşte bu yüzden kendisine isyan içinde olanlara bile hem yaşama hakkı veriyor, hem de rızık veriyor, çünkü insanı önemsiyor, zaten önemsemeseydi, insanı yaratmazdı.

Melekler, yer yüzünde kan dökecek bir varlık mı yaratacaksın diye sorduklarında “benim bildiğimi bilmezsin” der. Mevla'mız biliyor ki, insanların mayasında doğru tercih vardır. Yüreğinde güzellik, sevgi ve aşk vardır. Bu vasıflara öne çıktığında Ala – yıiliyin'e çıkarken, tersi olursa esfel – i safiline düşer. Bu insanın kendi tercihidir. Elbette yanlış tercihinin sonuçlarına da kendiside katlanacaktır.

Tarihçi yazar Bahadıroğlu “her kadir gecesi aynı zamanda bir kader gecesidir” der. Burada biz kendi tercihimiz ve katkılarımızla belirleyeceğimiz kaderimizi.

Kadir vakti dua vaktidir.

Affa nail olabilmemiz için, açacağımız ellerimizin karşılıksız bırakmayacağını vadeden Rabbimizin huzurunda diz çöküp dilekçemizi sunmamızın önemini hatırlatmama bilmem gerek var mı?

O, bizi de, ihtiyacımızı da biliyor. Onun hazinesi hepimize yeter. Bu gece insanların daha dikkatli, daha şefkatli, kısaca daha da insani olduklarını göreceksiniz. Her tarafta, kin ve öfke değil, sevgi hakim olacak, sevgiliye açılan eller, yumuşayan gönüller kaplayacaktır yer yüzünü…

Bir aydır Ramazan iklimini soluyoruz doya doya…

Bin aya, yani bir ömre bedel Kadir gecesinin kadirini bilelim. Birbirimizin gözünü oymak yerine, kadri kıymet bilenlerden olalım. Esasında, birbirimizin kadr – u kıymetini bilirsek Kadir Gecesinin de kıymetini bilmiş oluruz.

Ramazan'ın, Kadir'in, Bayram'ın kadrini bilme şuuru ile Kadar geceniz mübarek olsun.
YORUM EKLE

banner128