KAGİK TOPLANTIMIZI GEREDE’DE YAPTIK

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Kadın Girişimciler İcra Kurulu (KAGİK) Üyeleri olarak, Bolu KAGİK Başkanı Emine Yüce başkanlığında, Ağustos ayı olağan toplantımızı, kurul üyelerimizden Gerede TSO temsilcisi Mehtap Demirses Burku’nun şahane organizasyonu ile 06 Ağustos Salı günü Gerede’de gerçekleştirdik.

Bolu’dan Salı günü sabah 09.00’da Bolu KAGİK üyelerinden Başkan Emine Yüce, Başkan yardımcısı Ayşe Aksoy, Neşe Alagöz, Yasemin Karaağaç, Özlem Titizoğlu, Nihal Toprak ve ben, bizlere yardımcı olmak ve fotoğraf çekmek üzere TSO sekreteryası olarak Mustafa Özçelik ile birlikte Gerede’ye gittik.

İlk ziyaretimizi Gerede TSO’ya yaptık. Bizi burada Gerede TSO Yönetim Kurulu başkanı Ersin Kaşka, Başkan yardımcısı Hüseyin Yüksel, sekreter Şerafettin Dağyıldız, üyeler Hacer Ayanoğlu ve Nilgün Sadıç Şengönül karşıladılar. Odada yapılan toplantıda TSO başkanı ve aynı zamanda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yüksek Disiplin Kurulu üyesi olduğunu öğrendiğimiz Ersin Kaşka, Gerede ekonomisi hakkında bilgiler verdi. Ayrıca kadınların iş yaşamında daha çok yer alabilmeleri için yapmak istediklerini anlattı. Ersin Bey’in, çok donanımlı ve çok çalışkan bir kişiliğe sahip olduğu konuşmalarından hemen anlaşılıyor.

Ersin Bey, ana yola ve otobana çok yakın olan Arkut dağına Beşiktaş kulübünün nasıl kazandırıldığını iftiharla anlattı. Gerçekten de Beşiktaş’ın buraya gelmesi ve tesisler kurması Gerede ve Bolu’nun çehresini değiştirecek bir gelişme. Ersin Bey’i ve emeği geçenleri tebrik ediyorum.

Gerede TSO’dan hemen sonra hep birlikte topluca Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar’ı ziyaret ettik. Mustafa Bey bizi çok güzel karşıladı. Banka müdürü iken ziyaretimde kendisini Gerede’ye çok şeyler yapmak için çok heyecanlı görmüştüm. Bu sefer gördüğümde bu heyecanından hiç bir şey kaybetmediğini gördüm. Bu da Gerede için büyük kazanım bence. Mustafa Bey de kadınların her türlü girişimine destek olacağına söz verdi.

Ardından yine topluca Gerede Kaymakamı Cengiz Ünsal’ı ziyarete gittik. Cengiz Bey’in, bürokrat olmasına rağmen, her türlü sorunla ilgili, Gerede’ye nasıl daha iyi hizmet edebilirim düşüncesiyle çırpınan bir kişiliğe sahip olduğunu anladık. Kurul üyeleri olarak Cengiz Bey’e hayran kaldık. Cıvıl cıvıl, heyecanlı, esprili yapısı ile hep birlikte valilik makamına da terfi etmesini diledik. Şu anda devlet kurumlarının çöktüğü ve bilgisiz kişilerin sırf yandaş oldukları için makamları işgal ettikleri ortamda böyle bir idareci ile karşılaşmak doğrusu beni mutlu etti.

Resmî ziyaretleri tamamladıktan sonra Gerede’nin önde gelem sanayi kuruluşlarını ziyaret ettik. U. S. Polo Assn firmasına kemer üreten bir imalathaneye, Gerede Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren Türkiye’nin ilk üç tekstil firması arasına giren ve şu anda Kızılay’a battaniye üretimi yapan fabrikaya, ardından yangın söndürmenin yenilikçi teknolojisini üreten çok büyük bir fabrikayı gezdik. Burada bize canlı olarak elektrik aksamlarında oluşabilecek yangınları nasıl kısa sürede söndürüldüğünü gösteren uygulamalar yaptılar. Genelde yangınlar elektrik kontağından çıkıyor. Elektrik panolarına benzinli pamuk koyup yaktılar, Firpon teknolojisi ile yangın 5-8 saniyede söndü. Söndürme sırasında biraz duman çıkıyor, ancak bu duman da insan sağlığına zarar vermiyormuş. İşin en güzel yanı da  bu firmanın idari işler sorumlusu Yasemin Karakaş isimli Bolu’lu bir kadın. Öyle tatlı, güler yüzlü, yürümeyip koşan akıllı bir kadın. Kadınları böyle makamlarda görünce çok hoşuma gidiyor. Kadınların olduğu ortamlara zerafet geliyor, güzellik geliyor, erkekler de kendilerine çeki düzen veriyorlar ve konuşmalarına dikkat ediyorlar.

Gerede Organize Sanayi Bölgesi’nin genç ve çalışkan  bölge müdürü Mustafa Erdoğanlı da sanayi tesislerindeki ziyaretimize eşlik etti. Yaklaşık 5 yıl önce banka müdürü iken Gerede’de bulunan sanayi kuruluşlarını gezmiştim.Mustafa Bey’le o zaman tanışmıştım. Duruşundan, konuşmalarından çok genç olmasına rağmen bilgisine hayran kalmıştım ve gelecekte çok iyi görevlere geleceğini tahmin etmiştim. Tahminimde yanılmadığımı anlamış olmaktan memnun oldum. Bu arada Gerede Organize Sanayi Bölgesi çok büyümüş ve yeni tesisler açılmış.

Ziyaretler tamamlanınca şu sıcaklarda püfür püfür esen Esentepe’de yemeğimizi yedik. TSO Başkanı Ersin Kaşka’nın ifadesiyle “Altı çim, üstü çam” Esentepe’nin eşsiz doğal manzarası eşliğinde çok güzel bir gün geçirdik. Burada bize TSO’da KAGİK’ten sorumlu Abdullah Alemdar da eşlik etti. Abdullah Bey de sağolsun elinden geldiğince KAGİK üyelerine destek olmaya çalışıyor.

Sohbet sırasında Ersin Bey, Gerede ile ilgili insanların “Gerede, insanlık nerede?” şeklinde konuştuklarını ve bundan rahatsız olduğunu espirili bir şekilde anlattı. Ben bu söze asla katılmıyorum. Her yerde insanın iyisi de var, kötüsü de var. Beş parmağın hepsi bir mi? Ben Gerede’de deri işleyen tabakhaneleri ve Gerede esnafını ziyaretlerimde her zaman çok saygı ile karşılandım. Hiç kötü bir davranışla karşılaşmadım. Çay ve kahve içmeden bırakmazlardı, dış kapıya kadar uğurlarlardı.

Yemek sırasında keş ve keşli cevizli makarnanın Gerede’ye ait olduğu söylendi. Biz de Bolu’ya ait olduğunu iddia ve ısrar ettik. Bu konuda bir türlü anlaşamadık. Gerçi Gerede ve Bolu bir, farketmez, etle tırnak gibi adeta.  Yine de keş ve keşli cevizli makarnanın gerçek kökünün nereden geldiğini merak ettim, araştırmak lazım. Bunu bilen biri bana ulaşırsa çok sevinirim.

Gerede’lilerin çok pazarlık yaptıkları söylenir. Bununla ilgili bir fıkra anlatılır. Adamın biri arkadaşından ödünç para almış. Aldığı parayı geri verirken “Şundan biraz kırıver.” demiş.

Bolu’nun en büyük nüfusa sahip ilçesi Gerede, deri sanayi konusunda ülkemizin de sayılı bölgesidir. Çanta, kemer ve ayakkabı derisi ihtiyacının %40’ı burada üretiliyormuş.

Gerede’nin ekonomik ve sosyal brifing verilerini TSO sekreteri Şerafettin Bey bana mail ile gönderdi. Bu bilgileri başka bir yazı konusu yapacağım.

Gerede’de çok güzel bir gün geçirdik. Gerede’nin gelişmesi, Bolu’nun da gelişmesi demek. Bu kalkınmadan hepimiz kazanacağız. Hele kadınlarımıza yeni iş imkanları yaratmak hepsinden mükemmel olacak. Emeği geçen yukarıda adı geçen herkese KAGİK adına sonsuz teşekkürler ediyorum.

YORUM EKLE
YORUMLAR
MEHTAP DEMİRSES BURKU
MEHTAP DEMİRSES BURKU - 1 yıl Önce

HARİKASINIZ Nilgün hanım .Ne güzelde dile getirmişsiniz

Baki Sungur
Baki Sungur - 1 yıl Önce

Bu güzel yazınız için teşekkür ederiz.

Nilgün sadıç şengönül
Nilgün sadıç şengönül - 1 yıl Önce

Nilgün hanım merhaba ziyaretiniz den dolayı biz teşekkür ederiz. Gülen güzünüz hiç solamsın herzaman bekleriz .

banner128