Kar Taneleri

Bu hafta ne yazayım diye kalemimi elime aldığımda dışarıda bazen ince, bazen lapa lapa kar taneleri, adeta, birbiri ile yarışırcasına yere doğru iniyorlardı. Hoş bir görüntü; hatta bu görüntü bazılarının öyle hoşuna gitmiş ki bunları sosyal medyada paylaştığını gördüğümde, yıllar önce bir köşe yazısında okuduğum kar taneleri ile ilgili yazıyı hatırladım. Bu yazı hafızamda öylesine yer etmiş ki, siz değerli okuyucularımla paylaşmayı uygun gördüm. Zannediyorum, sizinde ilginizi çekecektir.

“Kar yağmur gibi değildir, karın yağışı daha estetik ve daha sanatlıdır.

Kar binlerce metre yukarıdan iner. Semadan tek başına yola çıkar. Süzüle süzüle, nazlı nazlı, kendi halinde yavaşça iner ve konar yeryüzüne...

Üstünüze başınıza, yüzünüze gözünüze, saçınıza kaşınıza düştüğü halde hiç mi hiç rahatsız etmez sizi...

Beyaz bir kelebek gibi, canlı bir unsur gibi, hafiften, yavaştan, incecik ve güzelce gelir her bir tanesi.

Kar mükemmel bir sanat eseri, müstesna bir sanat harikası. Hiçbir kar kristali, hiçbir kar tanesi diğerine benzemez, diğerinin, aynısı değildir.

Sadece bugün yağan kar taneleri değil, dünya kuruldu kurulalı, semadan gönderilen hiçbir kar tanesi diğerinin aynı değil. Milyar kere milyarca kar tanesinden hiçbiri diğerine benzemez.

Bir ansiklopedinin "kar" maddesine bakın, sayfada onlarca kar kristali göreceksiniz. Her birinin şekli, geometrik duruşu farklıdır ve değişiktir.

Her bir kar kristali öyle sanatlı, öyle bir estetik görüntüye sahiptir ki, insana parmak ısırtır. Öyle incecik çizgiler, öyle narin ve nazik şekilleri vardır ki, usta bir teknik ressam, onların yüz tanesini, bin tanesini yapsa bile, milyonlarcasını, milyarlarcasını yapmaktan aciz kalır.

Kar tanesi yüzlerce, binlerce metre yukarıdan geldiği halde, saatte 70-80 km hızla esen rüzgâra rağmen aşağı inerken hiçbiri diğerine yapışmaz, her biri tek başına düşer yere...

Yüzlerce metre yukarıda uçuşan kuşlar, başımızın üstünde binlercesi bir arada uçan sinekler nasıl birbiriyle çarpışmazsa, onlarca kelebek hep bir arada uçuştukları halde bir yumak haline gelmezlerse, kar taneleri de gökten yere inerken bir kütle haline gelmez,  başımıza bir kartopu ve bir çığ şeklinde düşmezler.

Her bir kar tanesi kendini var edenin ve yere indirenin "Bir" olduğunu gösterir. Rastgele bir olay olmadığını, başıboş bir şekilde uçuşmadığını açıkça gözlere gösterir.”

Görüldüğü gibi kar bir afet gibi görünse de, sonucuna bütünüyle baktığımızda hayır ve nimettir. 

YORUM EKLE

banner128