KARADERE

Bir çoğumuzun benekli alabalığı ve bel fıtıklarında tedavi amaçlı, yakı gibi kullandığı mercan balıklarına bünyesinde yaşam şansı tanıyan bir dere olarak bildiğimiz Karadere. Berrak pırıl pırıl bir görüntüsüyle taşların arasından şırıl şırıl akan dere şimdi insanlar için can suyu oluyor.

 

Bolluk içinde darlık yaşayan kader mahkumları gibiydik. Coğrafi konumu itibariyle ormanlarla kaplı, sıcak su kaynakları ve buz gibi pınarlara sahip ilimizde halen daha kireçli su kullanıyor olmak üzücü. Son dönemlerde bir kökez gibi kaynak suyumuz olsa da, arkan nüfus ile o da yetmez durumda. Gölköy baraj suyunu arıtma işlemleri ile vatandaş hizmetine sunma ne vatandaşın ne de yerel yönetimlerin içine sindiğini söylemek zor!

 

Yaşam içinde hiçbir şey, ilk günkü gibi yerinde durmuyor. Gelişen teknolojiler, uzakları yakınlaştırıyor, olmazları olduruyor. İsteklerinizde samimi biraz da inatçı iseniz, her türlü engeli aşmayı sağlıyor. Ferhat gibi Şirin için dağları deldiriyor.

 

Seçildiği günden itibaren, kuşun aklının darıda olması gibi, başkan Sn.Alaaddin Yılmaz’ın aklında da Bolu içme suyu vardı. Hemen isale hattı ve tahsis için uzun yıllar inatla düşüncesinin gerçekleşmesi adına mücadelesini sürdürmüş başarılı da oldu.

Sevinci yüzüne vurmuş, gözleri pırıl pırıldı. Elinde bir belge, “oku şunu” diye uzattı. Yazı; Karadere suyunun belli bir oranda Bolu’ya tahsis edildiğini yazıyordu. Bakan Yardımcımız Sn.Fatih Metin alınan kararı müjdeliyordu.

 

Şükür Allah’a ki; 300-350 bin bir nüfusun geleceğine ait su ihtiyacı karşılanmıştı. Hemen bu konudaki teknik çalışmalar başlatıldı. İhale aşaması sonucu çalışmalar başladı ve devam ediyor…

 

Kentlerin gelişimi ve kent insanlarının mutluluğu için kurulmuş olan Bolu Kent Konseyi Yürütme  Kurulu olarak, devam eden tünel çalışmalarındaydık.

 

Su isale hattı için başlatılan çalışmalarda epey yol alınmış. Çalışmalar giriş ve çıkış ağızlarında iki taraflı başlamış. Zemin emniyet gerilmesi 9 şiddetindeki depreme dayanıklı. Statik hesaplı tünelin 2018 yılı Ocak ayında bitecek şekilde iki vardiya olarak çalışmalar devam ediyor. Tünel bitiminden sonra isale hattı açık alanda devam edeceğine ait bilgi de Şantiye Şefi Jeoloji Mühendisi ve Proje Kontrolörüne ve de çalışanlarına kolaylıklar diliyor, ilgilerine teşekkür ediyoruz.

YORUM EKLE