KIBRIS GAZİSİ AHMET ŞERAFETTİN YAMANER “1974 ÖNCESİ VE SONRASI KIBRIS” I YAZARAK KİTAPLAŞTIRDI - 2

    Geçen haftadan devam ediyorum.

     .../.

     Ahmet Bey, geçen haftaki yazımı okuyunca, kitabının ücretsiz olmasıyla ilgili açıklama yaptı. Bu kitabın ilk etapta 2.500 adet basıldığını, Türk ve Kıbrıs Cumhurbaşkanlıkları, Milli Eğitim ve Milli Savunma Bakanlıkları başta olmak üzere tüm üst düzey devlet birimlerine gönderildiğini söyledi.

     Geçen haftaki yazımda belirttiğim gibi kitabın büyük ilgi gördüğünü, yazılı ve görsel medyada çokça yer aldığını anlattı. Fox TV’de İsmail Küçükkaya’nın programına da çıkan kitapla ilgili çok sayıda geri dönüşler ve yorumlar geldiğini, bunların da kitabın ikinci basımında düzeltme ve ekler şeklinde yer alacağını belirtti.

      Kitabının özellikle ücretsiz olmasını kendisinin istediğini, böyle bir kitapla para kazanıyor denilmesini istemediğini, çok şükür maddi gücünün buna yettiğini belirtti.

Ahmet Bey, kitabının arka kapağında da büyük harflerle “BU KİTAPTAN TEK KAZANCIM, ÜLKEMİZ İÇİN HAYATİ ÖNEME SAHİP OLAN KIBRIS’A DİKKATLERİ ÇEKMEK OLACAKTIR...” diye bitiriyor. Bu da burada hiçbir şekilde kazanç hedefinin olmadığını anlatıyor. Benim,  kitabın satış geliri bir vakfa veya derneğe bağışlansaydı şeklindeki görüşüm naçizane bir fikirdi.

      Kitabın çok ilgi çekeceğini yazmıştım. Aynen dediğim gibi olmuş ve Ahmet Bey’in ismini vermediği bir matbaada izinsiz olarak basılmış ve bir internet sitesinde tanesi 20,- TL.’den satılmaya başlanmış. Tabi bu konuda çok titiz olan Ahmet Bey, bunu duyar duymaz hemen Avukatı aracılığıyla yasal yollara başvurarak kitabın parayla satışını durdurmuş.

      Bu arada Ahmet Şerafettin olarak iki ismi olan Ahmet Şerafettin Bey’e hangi ismi kullandığını sordum. Daha ziyade çevresinde Ahmet isminin kullanıldığını söyledi. Genelde iki ismi olan kişilere ilk tanışmamızda hangi ismi kullandığını sorarım, ona göre hitap ederim. Bazen iki ismi birden kullananlar da oluyor. Ahmet Bey’e hangi ismi kullandığını sormamıştım, görüştüğümüz zamanlarda bazen Ahmet Bey, bazen Şerafettin Bey diye hitap ediyordum. Keşke yazıya başlamadan önce sorsaydım. Bu nedenle yazılarımda Şerafettin Bey diye başlayıp, Ahmet Bey şeklinde devam eden hitabım bir çelişki gibi görünecek ama, bundan sonraki yazılarıma devam ederken  Ahmet Bey ismini kullanacağım.

      Ahmet Bey kitabına, “Bu çalışmamı; anavatan Türkiye, yavru vatan Kıbrıs için canları ve kanları pahasına savaşarak destanlar yazan başta Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu, büyük devlet adamı en büyük komutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizin aziz ruhlarına ithaf ediyorum. Mekanları cennet olsun...”

diyerek çok anlamlı bir cümle ile başlıyor.

    Sunuş kısmına da,

    “Böyle bir kitap yazmayı çok istedim, çok düşündüm. Nihayet cesaretimi ve bu görevi yerine getirme ihtiyacını 45 yıl sonra bulabildim. Eşim ve oğullarım Kıbrıs’ta önemli görevlerde bulunduğumu, edindiğim bilgi, belge, tecrübelerin kayıt altına alınarak gelecek nesillere aktarılması gerektiğini söylediler.

     ...

    1974 Kıbrıs Barış Harekatı’na kadar Kıbrıslı soydaşlarımızın “Her gece diken üstünde yatıyoruz.” ifadeleri de Kıbrıs’ı anlatmaya yeterli idi.

      Büyük komutan Mustafa Kemal Atatürk’ün Kıbrıs’a verdiği önem anlatılmalıydı. 1974 yılından beri çözüm için hiç bir ilerleme kaydedemediğimiz Kıbrıs’ı Türk insanını ve özellikle gençliğinin adeta unutur hale gelmesi beni fazlasıyla üzmekteydi.” diye başlıyor.

    .../.

    Haftaya devam edeceğim.

YORUM EKLE