KIBRIS GAZİSİ AHMET ŞERAFETTIN YAMANER “1974 ÖNCESİ VE SONRASI KIBRIS” I YAZARAK KİTAPLAŞTIRDI – 3

Geçen haftadan devam ediyorum.

.../.

Ahmet Bey, Kıbrıs’ta yaşanan acıları ve Kıbrıs’ın Türkiye için önemini bire bir yaşayan bir komutan olarak gençlerin bu konuda mutlaka bilgi sahibi olmaları gerektiğine inanıyor. Bu amaçla da Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk Bey’e 03.08.2019 tarihinde bir mektup ve bir kitap göndermiş. Bakın bu mektup, Kıbrıs’ın Türkler için ne kadar önemli olduğunu mükemmel bir şekilde anlatıyor:

 “Sayın Bakanım Prof. Dr. Ziya Selçuk;

Emekli Subaylar Derneği Bolu Şube başkanıyım.

Kitabımdaki özgeçmişimde de belirttiğim gibi dört seneye yakın Kıbrıs’ta görev yaptım.

1974 Kıbrıs Barış Harekatında askerlerimle beraber Yunan Alayı’na giren takım komutanlarından birisiyim.

Gazilik beratım ve aldığım madalyalarım var.

 “1974 Öncesi ve Sonrası Kıbrıs” konulu kitap yazdım.

Kitabımın ana konuları;

       -Kıbrıs’ın stratejik ve jeopolitik önemi

       -Kıbrıs Akdeniz’de neden önemli?

       -Kıbrıs’ta bulunan soydaşlarımız Kıbrıs’ın önemini ne kadar biliyor?

       -Eğitim seviyesindeki gençlerimizin Kıbrıs hakkında bilgilendirilmesi

      -Vatan, millet sevgisi, şehitlik gazilik, birlik beraberlik

       -Askeri okulların önemini kendi görev yaptığım yaşantımla birleştirdim.

       Bu kitabımı; hiçbir menfaat beklemeden millet, memleket menfaatini düşünerek “Ücretsiz ve para ile satılmaz.” ibaresi yazarak bastırdım.

Ücretsiz olması dolayısıyla da kolaylıkla Türkiye’de, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde kurum, kuruluş ve ilgililere ulaşmasını sağladığımı düşünüyorum.

Şu anda ulaşmak istediğim esas teşkilat Milli Eğitim Teşkilatı ve geleceğimiz olan gençlerimizdir. Gerek ülke genelindeki, gerek Milli Eğitim camiasındaki çizdiğiniz somut projelerle ilerleyen başarılı bir bakan profili ve hakkınızdaki pozitif ifadelerin benim için de bir şans olduğunu düşünüyorum. Kitabımda da belirttiğim gibi Bolu’da Milli Eğitim Müdürlüğü ile beraber liselerde uyguladığımız “Bir Vatan Bir Kahraman” Kıbrıs konulu projenin yalnız Bolu’da değil, tüm Türkiye ve Kıbrıs’ta uygulanması gerektiğine inandık. Kıbrıs konusunun öğrenciler tarafından bilinmediğini gördük. Kıbrıs için ayrılan saatin çok az olduğunu, eğitim programlarında yeterli saatin verilmesi gerektiğine inandım.

Rahmetli Raif Rauf Denktaş ölmeden önce Kıbrıslı gençlerimize “Kıbrıs size neyi hatırlatır?” diye sorduğunda cevap alamayışından dolayı üzülmüştür.

Gazi M. Kemal Atatürk’ün Kıbrıs ve Kıbrıslı gençlerimize kitabımın 40-45’nci sayfalarında ne kadar çok önem verdiği anlatılmıştır.

Kitabımın bir bölümünde de Gazi M. Kemal Atatürk;

 “Muharebe alanlarında zaferler kazanabilirseniz, başarı elde edersiniz, ancak gerimizde Irfan Ordusu olmadıkça bu başarılar kalıcı değildir.” sözü bizim amacımızı göstermektedir.

Türk düşmanlığı; Yunanistan’da, Güney Kıbrıs Tüm kesiminde, okullarda, şehir içlerinde ve yol kenarlarındaki tabelalarda (kitabımda gösterildiği gibi), kiliselerde devamlı olarak anlatılmakta ve kafalarına işlenmektedir.

Biz Yunan ve Tüm düşmanlığı değil, Kıbrıs’ın stratejik ve jeopolitik önemi ile Anavatan ve Yavru Vatan’ın ayrılmaz bir bütün olduğunu anlatmalıyız.

Hedefim; eğitim seviyesindeki tüm gençlerimizin, yani irfan ordusunun yukarıda belirttiğim konuları öğrenmesi ve sahiplenmesidir.

Netice olarak; Anavatan Türkiye ve Yavru Vatan Kıbrıs’ta okuyan gençlerimizin okullarda Kıbrıs’ı öğrenebilmesi için müfredat programlarında yeterince zaman ayrılması gerekmektedir.

Kıbrıs’ın öncelikli milli davamız olması dolayısıyla bu yazımı sizlere göndermeyi düşündüm.

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK “Cumhurbaşkanı olmasaydım Milli Eğitim Bakanı olurdum.” sözü bulunduğunuz makamın büyüklüğünü göstermektedir. Bu bakımdan sizi de tebrik ediyorum.

Selam ve sevgilerimi sunar, bu yüce görevinizde başarılar dilerim.

Ahmet Şerafettin Yamaner

Em.P.Kd.Bnb.Kıbrıs Gazisi”

Ahmet Bey, aynı tarihte Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a,

 “Sayın Cumhurbaşkanım,

Selam ve saygılar sunuyorum.

Öncelikli milli davalarımızdan biri olan Kıbrıs konusunda sizin ve Türk ulusunun ne kadar hassas ve duyarlı olduğumuzu biliyorum.

Milli Eğitim Bakanımıza ekte gönderdiğim mektubumun bir suretini ve kitabımı size de gönderiyorum.

Bilgilerinize arzederim.” diyerek göndermiş.

Ardından yine tarihte Kıbrıs’ta yayınlanan Volkan Gazetesi kurucusu ve sahibi, aynı zamanda Türk Mücahit Teşkilatı’nın kurucusu olan emekli büyükelçi Hüseyin Macit Yusuf’a ve Kıbrıs Milli Eğitim Bakanlığı’na da iletmiş.

.../.

Haftaya devam edeceğim.

YORUM EKLE

banner128