KIBRIS GAZİSİ AHMET ŞERAFETTİN YAMANER “1974 ÖNCESİ VE SONRASI KIBRIS”I YAZARAK KİTAPLAŞTIRDI - 5

    Geçen haftadan devam ediyorum.

     .../.

      Binlerce şehit verdiğimiz bu topraklar öyle çok zulme ve acıya şahitlik etmiş ki, her birisi başlıbaşına birer kitap konusu olur. Kıbrıs yüzyıllar boyu Doğu Akdeniz’i kontrol altına almak isteyen ülkelerin hedefi durumunda. Dünya petrol rezervlerinin %47’si, doğalgaz rezervlerinin %43’ü bu bölgede bulunuyor. Emperyalist ülkelerin gözü de bu bölgede petrolün güvenli taşınması için kontrol altında tutulmasını amaçlamaktadırlar.

    Ahmet Bey kitabında bu durumu dikkatle dile getirmiş ve İngiltere Başbakanlarından Disraeli’nin “Kıbrıs Batı Asya’nın kilididir.” dediğini, yine İngiltere Dışişleri Bakanlarından Antoney Eden’in “Kıbrıs olmazsa petrolün İngiltere’ye taşınmasını koruyacak tesisler olmayacaktır.” diyerek Kıbrıs’ın önemini ortaya koyuyor.

     Eski cumhurbaşkanlarımızdan Fahri Korutürk de “Kıbrıs düşman eline geçerse Türkiye denizlere açılmaktan mahrum kalır.” demiştir.

     Yunanlıların Megali İdea adını verdikleri, bir anlamda milli andları olan, Yunanistan’ın bağımsızlığını kazanması, Balkanlar, Batı Anadolu, Girit, Ege Adaları, Trakya, İstanbul ve Kıbrıs’ın elde edilmesi hedefine dayanıyor. Büyük devletlerin himayelerinde bu hedeflerinden, Yunanistan’ın 1830 yılında bağımsızlığına kavuşmasını sağlıyorlar. Daha sonra Ege adalarının, Girit’in elde edilmesi gibi ideallerini Osmanlı’nın çöküş sürecinde bir bir elde ediyorlar.

   Kıbrıs için de “Kıbrıs Rum Milli Mücadele Teşkilatı” anlamını taşıyan EOKA teşkilatını kuruyorlar. Bu teşkilatın tek hedefi “Enosis”, yani Kıbrıs’ı Yunanistan’a ilhak etmektir. Bu kanlı teşkilat bu amaçla, Kıbrıs’ta Türkleri yok etmek, Ada’dan tamamen silmek için çok kanlı operasyonlar gerçekleştirmişlerdir.

     EOKA’nın bu eylemlerine karşılık, vatansever Türk gençleri bugün Volkan Gazetesi ismi ile yayınlanmakta olan Volkan Teşkilatını oluşturuyorlar. Daha sonra bu oluşum büyüyerek “Türk Mukavemet Teşkilatı” adını alıyor. Bu kuruluş EOKA’nın kanlı saldırılarını durdurmak ve Türkleri korumak amacıyla adeta destan yazıyor. Teşkilatın içinden Rauf Denktaş gibi kahramanlar doğuyor. 1974 yılındaki Kıbrıs Barış Harekatında Türk Silahlı Kuvvetleri ile birlikte büyük bir başarıya imza atıyorlar.

    Rauf Denktaş “Ben kahraman değilim, kahraman milletimin kahraman temsilcisiyim.” diyen bir hukukçu, yazar, şair ve diğer ülkelerle yapılan anlaşmalardaki başarısı İle kendisine “çetin ceviz” ismi takılan bir kahramandır.

   Daha önce de yazmıştım ya kitapta çok ilginç konular var diye; bunlardan biri de Rauf Denktaş eşi için “100 yaşıma da gelsem eşim Aydın yine beni kıskanırdı.” demiş. Buradan Aydın Hanım’ın eşi Rauf Bey’i ne çok sevdiğini anlıyoruz.

   Rauf Denktaş için Erzincan’ın Kemaliye ilçesinden şair ve yazar Mustafa Atabey, Denktaş için “ Benim İki Bayrağım Var” isimli şiir yazmış. Bu şiiri Rauf Denktaş Bayrak radyosunda iki defa okumuş. Denktaş 13 Ocak 2013’de vefat ettiğinde, defin sırasında aşağıdaki şiir defalarca okunmuş ve herkesi gözyaşlarına boğmuş:

  Benim iki bayrağım var,

  Biri ana biri kız.

  Benim iki bayrağım var,

  İkisinin de bağrında,

  Namusudur ay yıldız.

  Benim iki bayrağım var.

  Biri damarlarındaki kan,

  Biri alnımda aktır.

  Benim iki bayrağım var,

  Biri gönül yarası,

  Biri tükenmeyen aşktır.

  Benim iki bayrağım var,

  Biri Anamur’da gurup,

  Biri Girne’de şafaktır.

  Benim iki bayrağım var,

  Biri yurdumun tapusu,

  Biri kan bedeli haktır.

   .../.

   Haftaya devam edeceğim.

YORUM EKLE