Kimsenin Ahlak Bekçisi Değiliz

 

Sayılı günler bitiyor. Nasip olursa yarın akşam 2018 yılını bitirmiş olacağız. Daha yeni denilecek kısa bir zaman öncesine kadar masamız da veya duvar da oldukça hacimli duran 2018 takvimi bitmiş, yerine yenisini takmaya hazırlanıyoruz.

Tıpkı takvim gibi, insan da doğduğu günden itibaren gün gün, saniye saniye ömrünü bitirirken, tek bir şeye yaklaşıyor. Sadece ona yaklaşıyor insan; oda ÖLÜM… Hep yaklaşıyor, sürekli yaklaşıyor.

Ömür denen vadelenmiş süre için bir hayli söz söylenmiştir: Bu sözlerden biriside Şirazlı Sadi’nin benzetmesidir. Derki Şirazlı Sadi “ Ölüm ki,Temmuz güneşinde eriyen kardır.”

Evet, o karın erimesi yılların geçmesi demek. Bir yıl daha bir yıl daha derken, işte 2018 yılı da gelip geçti.

Dedik ya, yaşan her varlık gün be gün malum haki kata doğru yaklaşıyor. Bu durumda ne yapılması lazım? Bu konuda farklı düşüncelerin olduğunu biliyorum. Biz yazdığımız yazılarda, bu yılbaşı kutlamalarının bizim kültürümüzde, bizim değerlerimizde yeri yoktur, bunlar ülkemize Batı kültürlerinden transfer edilmiştir diyerek, kendi değerlerimizi hatırlatmaya çalışıyoruz. Bu değerlendirmelerimiz ilgi görse de, bazı okuyucularımın geçmiş yıllarda, belki de kendilerince haklı gerekçelerle, “yetti artık, insan neyi nasıl kutlarsa kutlasın size ne? Bize ne? Her yıl aynı terane” şeklinde mesajlar gönderdiklerini hatırlıyorum.

Öncelikle şunu belirtmek isterim. Biz hiçbir zaman hiçbir kimsenin ahlak bekçiliğnii yapmak gibi bir niyetimiz yok. Sadece kendi gördüğümüz doğruları hatırlatıyor, bir manada taklitçiliğin mantığını sorguluyoruz. Neden biz galipken, güçlü iken zaman içinde mağlupları taklit eder hale geldik. Bin yıllık özgüvenimizi kayıp ederek taklitçi duruma düştük.Bir mana da mağlubiyetimizi tescil eder hale geldik.

İşte bunun cevabını İbni Haldun mukaddimede yaptığı muhteşem tespitle, ülkemizin yaklaşık yüz elli yıllık serüveni ve yaşadığı dramı tek cümle de özetliyor “Mağluplar galipleri taklit ederler”

Maalesef, kendi yüzeli yıllık tarihimize baktığımızda, mağlubiyetlerimizin faturasını kendi değerlerimize kesip, tez elden bu değerlerden kurtulma yolunu aradık. Galipleri taklit etmek gibi ucuzluğu benimsedik. Bu taklit hastalığı bizi galip yapmadı; ama galiplerin maskarası ve soytarısı yaptı Öyle ya! Hiçbir maymun, ne kadar iyi insan taklidi yaparsa yapsın, insan sınıfına dahil edilmez.

İşte her sene yazılarımızda kendi özümüzü hatırlatıp, taklitçi olmayalım diyoruz. Batının ne kadar çirkef adet, gelenek, görenek, yaşam tarzı ve dini sembolleri varsa bunların bize verebileceği bir değer yoktur diyoruz.

Müslüman’ın hayatında İslam’ı koruması olmazsa olmazıdır. İslam’ın korunmasını olumsuz etkileyen bir davranış, bir kültür değişimi, bir kültür taklidi ise yasaklanmıştır.

 Bu durumda, safahata düşmek yerine, ebedi hayatımızı düşünerek geçen yılın muhasebesini yapıp, gelecek yılın daha mutlu ve huzurlu geçmesi için Yaradan’a niyazda bulunalım.

Alkolün karattığı dimağ yerine, aydınlık bir ruhla yeni yıla merhaba diyelim.

Bu duygularla yeni yılda sağlık, mutluluk ve ağız tadı diliyorum.

Günün sözü: Sokaktan gizlenen günahlar azalır,

Sokaklara saçılan günahlar çoğalır.

YORUM EKLE

banner128