KIRSAL  DEĞERLER  İÇİN  OLASILIKSIZ  BİR   İTTİFAK ..!

İnsanoğlundaki  bellek , yalnız geçmiş değil, içinde bulunduğumuz  anında etkisindedir. Bellek  içeriği ise  sürekli yenilenmekte…

Hemen   herkesin  belleğinde ; Amerika’da Eski Batı kültürünün,en önemli bilgelik ve mistik dolu halkası  Kızılderiler ve Kovboylar ,  Vahşi Batı’nın sembolüdürler.1958’li yıllarda ,edindiğim ve ciltlettirdiğim Tommiks ve Teksas çizgi roman dergilerini hiç unutmam.Zira okumaya olan sevgim bu şekilde sürdürülebilir  hale  geldi.

Halen TV ekranlarında, kızılderili-kovboy filmlerine  rastlayabilsek  bile…

Her şey aynı değil ..!

Yazımın konusunu çok beğendiğim “ The Conversation” bloğundan aldım.Yazarı akademisyen  Zoltan  Grosman (coğrafya profesörü) ,Kızılderili kabilelerle ,Amerikalı beyaz çiftçiler, balıkçılar arasındaki ilişkileri  inceleyen ve ittifaklarını ele alan bir  kitap yazmış.

Şu sıralarda ,Amerikan  yerlileri  ile eski Avrupalı göçmenler arasında tam 302 yıllık savaş sanki kırsal toprakları korumak için bir ittifaka dönüşmüş.

1970 yılı sonlarından başlayarak ülke genelinde bazı yerli kabileler, geçmişteki çatışmalarda  düşmanları olan  kırsal  beyaz komşuları  ile, madencilik,petrol boru hatları,barajlar,  nükleer atık gibi kırsal alanlara ve sulara yönelik tehditleri, hatta askeri projeleri engellemek için birleştiler.

Bu bölgesel sorunlarda Beyazlar,  yerlilerin kültürel geleneklerini ,yasal güçleri, ve ekolojik değerler hakkında daha fazla bilgi alışverişlerinde bulunup yardımcı oldular.Kızılderili kabile üyeleri,  ayrıca komşularının da yerel çevreye değer verdiğini ve dış şirketlerden korumak  istediklerine de ikna oldular.

Örneğin; Güney Dakota’daki ve Nebraska’da  “Cowboy İndian Aliance” adlı bir grup,2013’den beri,”Keystone XL”  Petrol boru hattını durdurmak için “Lakota” ve diğer  Kızılderili kabileler le  beyaz çiftçileri bir araya getirdi.

İttifakın  sözcüsü F.S.Eagle ; “ Proje karaya çarptı. İki kültürden geliyoruz.Bu gelecek nesiller  için bir  şifa  kaynağıdır”demekte.

Washinkton yerli kabileleri ve balıkçılık gruplarının liderleri, 2016 yılında Grays Harbor petrol terminallerine karşı “Paylaşılan Değerler” mitinginde konuştular. Yine  Wisconsin  ve Michigan’ dada kabileler, beyaz komşularıyla bir araya gelip ,yeni madencilik  projelerini  önlemek için mücadele ediyorlar. Çünkü bu projeler, balıkçılık akıntılarını, yabani pirinç yataklarını ve mezarlık alanlarını tehdit  etmektedir.

Yazara göre özetle; “Kovboylar ve Kızılderililer bile ortak bir zemin bulabilirlerse, belki kültürler arası  popülizm  dediğim  şeyin umutları var olacaktır ”.

YORUM EKLE