KÖK HÜCRE BAĞIŞI

Bilindiği üzere ülkemizin dört bir yanında lösemi hastaları için birçok sosyal medya kampanyası düzenleniyor ve insanlar kök hücre bağışına yönlendiriliyor. Ancak ne yazık ki bu konudaki duyarlılık kişiler üzerinden ilerledikçe önem kazanıyor. Oysa TÜRKÖK projesi ile hayata geçirilen Ulusal Kemik İliği Bankası sayesinde Türk Kızılay’a vermiş olunan kök hücre gerekli testlerin yapılmasının ardından bankanın veri tabanına kaydediliyor ve herhangi bir hasta ile uyuşma olması halinde Sağlık Bakanlığı sizle irtibata geçiyor. Herhangi bir sorun olmaması halinde de ilik nakli gerçekleştiriliyor.

Yani Türk Kızılay’a verilen kan örneği belirli bir kişi için değil aslında tüm hastalar için bir iyilik oluyor. Bu da ülkemizin belki de hiç bilmediğimiz bir köşesinde hiç tanımadığımız bir hastaya yardım etmemizi sağlıyor.

Kök Hücre ile alakalı gerekli bilgileri siz de Kan Hizmetleri Genel Müdürlüğü sitesinden edinebilirsiniz. Kök Hücre Bağışı ile alakalı sitede yer alan bazı bilgiler şu şekilde:

Yaşam boyu kendi kendini yenileme ve farklı, tamamen olgun hücrelere dönüşebilme kapasitesine sahip hücrelerdir. İhtiyaç olduğu zaman kendilerinden sonraki hücrelere farklılaşarak, hücrelerin gelişimini, olgunlaşmasını ve çoğalmasını sağlarlar.

Erişkin kök hücrelerden olan hematopoetik kök hücreler;

-Tüm kan hücrelerine farklılaşabilirler.

-Kemik iliği, kan ve göbek kordonundan elde edilirler.

-Uygun koşullarda dondurularak canlılığını korurlar.

Damar yolu ile verildiğinde kemik iliğine yerleşir ve hematopoezi (kan hücrelerinin oluşumu) başlatırlar.

HLA, bir kişinin dokusunun diğer bir kişiye ne kadar uyduğunu gösterir. HLA doku tipi kalıtsal olup, kişinin kardeşleri, varsa ikizi en iyi eşleşme ihtimali olan kişilerdir. Hastanın ailesi içerisinde eşleşme bulunamaz ise tarama sizin gibi akraba olmayan kişiler arasında yapılmaya başlanır. Bir bağışçının, bir hasta için uygun olduğunun belirlenmesi, HLA doku tiplerinin eşleşmesi ile olur. Bağışçı ve hastanın HLA sonuçlarının yüksek oranda eşleşmesi, en iyi nakil sonucunun alınmasına neden olur.

Kök Hücre Tedavisi Uygulanan Hastalıklar

-Kemik iliği kanserleri

-Lenfomalar

-Çeşitli organ kanserleri

-Kemik iliğinin yetersiz çalıştığı veya çalışmadığı durumlar

-Kalıtsal anemiler

-İmmün yetersizlikler

-Kalıtsal metabolik hastalıklar

Bağışçı olmak isteyen bir kişi

1-18-50 yaş aralığında olmalıdır.

2- Sağlıklı bir kişi olmalıdır. (Hepatit B, Hepatit C ve Sifiliz hastalığı geçirmemiş olan, kronik hastalığı bulunmayan, kanser, HIV ( AIDS ) tanısı almamış olan kişiler)

Kök Hücre Bağışçısı olmak için;

Başvuru sonrası bir bilgilendirme görüşmesi yapılır. Eğer bağışı kabul ederseniz, Gönüllü Kök Hücre Bağışçısı Bilgilendirme ve Onam Formunu doldurup imzalayarak bu bağışı resmi olarak onaylamanız sizden istenir. Ardından kan grubunuzun belirlenmesi, enfeksiyon hastalıkları açısından test edilmesi (HIV, Hepatit ve Sifiliz) ve doku tipleme testlerinin yapılabilmesi için 3 tüp kan örneği alınır. Testler sonucunda herhangi bir enfeksiyon ajanı tespit edilir ise bağışçı olamazsınız ve bu konuda bilgilendirilirsiniz. Eğer enfeksiyon hastalıkları açısından test sonucunuz negatif ise kan örneğiniz HLA (insan lökosit antijeni) doku tipinizin belirlenmesi için TÜRKÖK Doku Tiplendirme Laboratuvarı’na gönderilir ve test sonuçları Kemik İliği Bankası’na aktarılır.

YORUM EKLE