KÖROĞLU SEMPOZYUMU


Her ülkenin, her yörenin bir kahramanı vardır. Bizim de ünü sınırlarımızı aşan bir kahramanımız Köroğlu var.

Onun davranışları, onun deyişleri, onun hikayeleri yaşamın parçaları olarak bireylerin dilinden gümbür gümbür diller türkü, çocuklara ninni olur söylenir.

Kahramanlar, zulme karşı koyanlardan, haksızlıklara isyan edenlerin arasından çıkar. Kahramanlar, ya bilek gücü, ya sözleriyle, ya da toplumu bir araya getiren liderlerdir. Mazlumların rehberi, fakirin, kimsesizlerin hak savunucusudur.

İşte böyle kahramandır bizim Köroğlumuz. Geçmişte Bolu Beyinin zulmünden kaçan halkının yanında yer alan bir kahramandır Köroğlu. Ünü kendi sınırlarının dışına taşan, bileği bükülmez bir kahraman olduğu kadar gönüllere hitap eden ince ruhlu bir halk ozanı, saz ustası olarak yerini alan kahramanıdır Köroğlu.

Kimileri devletine karşı duran bir asi, bir eşkıya olarak yer alsa da o gönülleri coşturan usta bir saz şairi olarak gönüllerin sultanı olmuş yıllardan yıllara adı taşınmış Türki cumhuriyetlerinin unutulmayan simgesi olmuş efsaneleşmiştir. Türk dünyasının paydaşı olmuştur.

Yedincisi yapılan Köroğlu Sempozyumunda dünya coğrafyasının nadide bir kolyesi olarak ilimizi zenginleştirip marka şehir olarak geleceğe taşınacaktır.

Değerlerimiz sahip çıkmanın heyecanını yaşatan belediyemize, yurtdışından gelen konuklarımıza birlik beraberliğimizin işaretini verenlere teşekkürler.

YORUM EKLE

banner133

banner129