KORONAVİRÜS KAYGISI

Ülkemizde hızla yayılmaya başlayan koronavirüs tehlikesine karşı tüm bakanlıklarca çıkarılan genelgeler ile vatandaşın ve işletmelerin kaygılarını minimize etmeye; bu doğrultuda da virüsün yayılmasına karşı uygulamalar devreye sokmaya başladı. Ancak gelin görün ki atladığımız bir konu var. Ölümcül virüs tehlikesine karşı alınan önlemlerle canımızın, sağlığımızın derdine düşmektense “dükkanı kapattık, borçları nasıl ödeyeceğim?, kira ne olacak? kredi borçlarım var, okul uzayacak mı?” gibi sonu gelmeyen dünyevi kaygıya düşüyoruz. Peki ya neden? Kapitalizmin iliklerimize kadar işlediği küresel dünyada bu kaygılar hiç de yersiz gelmiyor elbette. Sağlığımızdan daha öncelikli kaygılar haline gelen para, mal, mülk, eğitim, kültür dertleri bizim aslında ne denli bir robotik topluma dönüştüğümüzü de gösteriyor. Önce sağlık. Sağlığımızı koruyalım önce. Sağlığımızı güvence altına aldıktan sonrası elbet iyi kötü düzene girer bir süre sonra.

Ama lanet olsun. Ben de biliyorum ki sıradan vatandaşlar “ÖNCE SAĞLIK” diyemiyor. Sebebi ne? Biz sağlık derdine düşerken kendi lüks hayatını daha da güvence altına alan, bankadaki hesaplarındaki sayılara yeni haneler ekleyenler yüzünden kaygılanıyoruz. Çünkü biliyoruz ki bu ölümcül tehlike öyle ya da böyle sona erdiğinde yıkık dökük kalmış olanlar sıradan vatandaşlar olan bizler olacağız. Peki ya diğerleri? İşte o diğerleri ise çoktan ömürlerini garanti altına almış olacak.

Sağlığımız her şeyden önemliyken bizi bu kaygılara düşüren kapitalist sistem ve bu sistemin uygulayıcıları nedeniyle bizi ne virüs öldürür ne savaşlar ne de başka bir şey. Bizi içten içe öldüren sağlığımızın önüne geçen kaygılarımızdır. Temennim odur ki yayınlanan genelgeler ile alınan tedbirler doğrultusunda vatandaşlarımızın kurallara uyması ve virüsün yayılma seyrinin hızla düşmesi.

Bu arada, 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlıkları olan kişiler yüksek risk grubunda diye sadece onlar dışarı çıkmasın algısına kapılmayalım. Genç bir kişi “nasılsa ben kurtulurum” rahatlığıyla sokaklarda gezerken kapabileceği virüsü, evden çıkmayan yüksek risk grubundaki kişilere taşıyabilir. Ve bu nedenle kendi değil ama onların sağlığını tehlikeye atabilir. Bu yüzden ne çok zorunlu olmadıkça lütfen SOKAĞA ÇIKMAYIN, EVDE KALIN. Hem kendinizin hem sevdiklerinizin sağlığı için LÜTFEN EVDE KALIN! Selametle…

YORUM EKLE