KOSGEB; Girişimci ve ELGİNKAN Vakfı

Manşeti gören, konu ile ilgisi olmayan okuyucularım, başlıktaki kelimeler arasında bağlantı kurmakta zorlanıp, neden bahsettiğimi anlamakta zorlanabilirler; ama yazıyı sonuna kadarokuduklarında önemli bir konuya temas ettiğimi kabul edeceklerdir.

İzzet Baysal Caddesindeki oldukça hacimli KOSGEB tabelası herkesin dikkatini çeker; ama ne anlama geldiğini, Bolulu girişimciler için ne büyük değer ifade ettiğini pek bilmeyebilirler.

KOSGEB, küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştirme ve destekleme idare Başkanlığı’nın kısaltılmışıdır.

İsminden de anlaşılacağı gibi, küçük ve orta ölçekli girişimcilere ekonomik destek vermek,rekabet gücünü artırmak için kurulmuş bir kamu kurumu

 Bu milli kuruluşumuz genç, emekli, tahsilli ve tahsilsiz hemen hemen her işe başlayan, proje üreten, ekonomiye ve ticari hayata katkı sağlayan, istihdam yaratan hemen hemen herkese çok yönlü destek veriyor. Yeter ki işini düzgün yapıp, mevzuatı uygun hareket et. Tabii ki suiistimali önlemek için Bir hayli işlemlerin yapılması gerekiyor. Bunu da, bilgisayar ortamında, bu işi bilenin kontrolünde yapılmasının, çabuk netice almak için önemli olduğunu belirtmek isterim.

İşte bizde, bizim çocukların aldığı pasaj içinde ki butik dükkan da, bırakmama rağmen, hep içimde ukde olarak kalan mesleğim kitap ve kırtasiye işine dönüp, kitapseverler ile kitabın buluştuğu, kültürel sohbetlerin yapıldığı, küçük; ama sıcak bir bir ortam oluşturabilir miyimdüşüncesiyle KOSGEB’e müracaat ettim. Olumlu buldular; fakat girişimci belgesinin olması gerektiği söylendi. Bu belgenin ise gerek bizim açtığımız, gerekse ELGİNKAN Vakfının açtığı kurslardan alınabileceği söylendi.

Anladım ki, Elginkan Vakfı Bolu’da önemli bir ihtiyaca cevap veriyor.

ELGİNKAN, Manisalı bir ailenin kurmuş olduğu bir vakıf…İsmini, Oğulları Ekrem, Cahit ve babaları Ahmet’in Baş harflerinden alan, E.C.A. ismiyle pres döküm alanında şöhret bulan bir sanayi kuruluşumuz.

ELGŞNGAN ailesi, tıpkı bizim İzzet Baysal Ailesi ve bir çok sanayi kuruluşunun yaptığı gibi bir vakıf kurarak, bilhassa  ülke sanayisinin ihtiyaç duyduğu vasıflı insan gücü yetiştirilmesinde ve istihdam artırıcı eğitim çalışmalarına ağırlık veren bir kuruluş. Ve bu çerçevede derslikler yapıp, eğitim kursları açarak önemli bir ihtiyaca cevap veriyor.

Zannediyorum, önceki Belediye Başkanı Yüksel Ceylan’ın çabaları ile Bolu Organize sanayi bölgesinde bu tür eğitim kurslarının verileceği, oldukça kapsamlı, bir eğitim merkezi yapılır.

O günden bu güne, bu eğitim merkezinde açılan kurslarda binlerce genç, yaşlı, kadın, erkek kursiyer, çok farklı vebir çok alanda sertifika almayı hak ettiler ve hala kurslara katılıp ihtiyacı olan belgeleri almaya devam ediyorlar.

Bolu’da böylesi önemli bir hizmete vesile olan Elginkan ailesinin Bolulardan bir istekleri var mı bilemiyorum; ama Bolulu yetkililerin senede bir gün olsun veya belirli yıllarda ELGİNKAN Ailesini davet edip, bir teşekkürle de olsa, onurlandırmanın kadirşinaslık örneği olacağını düşünüyorum.

Bolu Elginkan vakıf sorumluları verilecek kurslarla ilgili müracaatları çok ciddi tutuyorlar. Öncelikle yazılı ve sözlü sınava tabi tutuyorlar.

Bizde, bu yaştan sonra, sanki üniversite sınavına giriyormuş gibi bilgisayar ortamında, ancak ekonomistlerin bilebileceği, soruları cevaplayıp, sözlü sınava tabi olduk ve kazanalarlistesinde ismimiz ilan edildi. Netice de beş günde olsa girişimcilik kursuna başladık.

Kurs hocamız Şeyda Otluoğlu kuyumcu, belki de, yılların verdiği tecrübe ile hiç sıkmadan dersini anlatıyor. Hemen hemen işlenen her konu ile ilgili, yaşanan canlı misaller vererek, dersin daha iyianlaşılır, daha renkli ve canlı olmasını sağlıyor. Tabii ki biz kendimizin gazetede yazılar yazdığımızı söylemediğimiz için, belki de, bu yazı kendisi için sürpriz olacaktır.

Bu girişimci belgesi alındıktan sonra KOSGEB, girişimciye geri ödemesiz veya ödemeli  çok alanda destek sağlıyor. Destek sağlıyor dedi isek, öyle al parayı çocuğunun düğün masrafını yap demiyor. Başta belirttiğim gibi, işi çok sıkı tutuyor. Dosyadaki tüm şartların yerine getirilmesi gerekiyor.

Aldığım bilgiye göre, komşu vilayetimiz Düzce de bazı suiistimaller olduğu için girişimci kursları açılmıyor. Düzceliler kurs için Bolu’ya gelmek zorunda kalıyor.

 İşte geçen hafta bizim böyle bir kurs serüvenimiz oldu.

Düşündüğüm gibi projemizi gerçekleştirebilirsek, Kitapseverlerle Kitap’ı  buluşturacak, değerli okuyucularımla yüz yüze görüşüp, bolca sohbet etme imkanı bulacağız.

Kalın sağlıcakla…

 

YORUM EKLE

banner128