KURBAN BAYRAMINDA NASIL BESLENMELİYİZ?

Kurban Bayramı bizi bir araya getiren, sevgimizi ve mutluluğumuzu paylaştığımız, kardeşliğimizi pekiştirdiğimiz manevi değerlerimizden bir tanesidir. Bu özel günde imkanı olanlar hem Yüce Allah’a olan borçlarını ödemek hem de Hz. İsmail’in kurtuluşunu kutlamak için kestikleri kurbanların belli bir kısmını ihtiyaç sahiplerine dağıtarak toplumun her kesimine kırmızı et ulaşmasına fayda sağlamaktadır. Kırmızı etin bol olduğu bu günlerde bizler de misafirperverliğiyle dünyada ün yapmış olan toplumumuzun bir parçası olan eşimize dostumuza ev ziyaretlerinde bulunacağız. Bu ziyaretlerimizde kurulan geniş sofralarda ev sahipleri bizlere sadece et yedirmekle kalmayıp uzun uğraşlar sonunda sarılan incecik yaprak sarmalarını, dumanı üstünde tüten kıymalı böreklerini ve üzerine olmazsa olmazımız fıstıklı baklavalarını da bizlere ikram edeceklerdir. Peki ben -eğer kronik bir hastalığınız yoksa- nasıl diyebilirim sizlere bu besinlerden uzak durun diye. Tabi ki yiyeceğiz ama yediğimiz her lokmanın vücudumuza ekilmiş bir tohum olduğunu ve bu tohumların bizlere neler getireceğini, meyvesinin ne olacağını düşünerek.

NE KADAR KIRMIZI ET TÜKETMELİYİZ?

Kurban Bayramı’nda tüketimi artan kırmızı eti incelediğimizde yüksek miktarda hayvansal proteinin yanında demir, çinko, magnezyum ve fosfor gibi önemli mineralleri de içerdiğini görmekteyiz. Bunlar vücudumuz için çok önemli besin öğeleri olsa da Paracelsus’un da dediği gibi ilacı zehirden ayıran şeyin doz olduğu unutulmamalıdır ve porsiyon kontrolüne önem verilmelidir. Bu kapsamda günlük tüketilmesi gereken et miktarı kişiden kişiye göre değişse de herhangi bir hastalığınız yoksa ortalama olarak 150 gr (5 köfte kadar) yeterli olacaktır.

KURBAN ETİNİ NASIL SAKLAMALI VE PİŞİRMELİYİZ?

Kurban eti kesildikten sonra bir süre daha sıcaklığını korumaya devam eder. Sıcaklığı düşmeden derin donduruculara atılan etler hemen soğuyamayacağından dolayı bakteri üretirler ve bozulurlar. Bu durumun önüne geçmek için etleri mümkün olduğunca ufak parçalara ayırıp sıcaklığı düştükten sonra -18 derecede muhafaza etmek en güvenilir yoldur. Derin dondurucuda muhafaza ettiğimiz etleri pişirmek için çıkardığımızda kalorifer üzerinde veya sıcak su içerisinde çözdürmek yerine buzdolabında çözdürmek eti bozacak düzeyde bakteri üremesine engel olacaktır. Pişirirken ekstra yağ katmak hali hazırda yağı alınmış haliyle bile içeriğinde %20 yağ bulunduran eti sağlığımıza zarar verir hale getirecektir. Bu yüzden en güvenilir pişirme yöntemleri fırınlama, haşlama ve ızgara olacaktır. Izgara yaparken ise mutlak suretle etin ateşle arasına en az 15 cm mesafe koyulmalıdır ki et kanserojen madde üretmesin.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR VE ÖNERİLER

-Kurban eti, ölüm sertliği geçmeden tüketilirse sindirim rahatsızlıklarına neden olabilir. Buna mahal vermemek adına kurban eti en az 24 saat dinlendirildikten sonra tüketilmelidir.

-Kurban Bayramı’nda kırmızı et tüketimiyle paralel olarak vücuda alınan kolesterol miktarı da artmaktadır. Bu alımı daha da arttırmamak için bayram süresince yumurta tüketmemek daha sağlıklı olacaktır.

- Kırmızı etin fazla tüketimi hazımsızlık, kabızlık veya gaz şikayetleri ortaya çıkarabilir. Bu durumun önüne geçmek için vücudumuza aldığımız lif miktarını arttırmalıyız. Günlük diyetimizde lif miktarını arttırmanın en iyi yolu ise sebze ve meyve tüketimini arttırmaktan geçiyor.

- Yemek yerken hali hazırda yükselmiş olacak kan şekerimizi anlık olarak daha fazla yükseltmemek için tatlı tüketimini yemekten 1,5-2 saat sonraya bırakmak daha doğru olacaktır.

-Bayramlarda genel olarak artan kalori alımını dengelemek için gideceğimiz yerlere yürüyerek gitmek, asansör yerine merdiven kullanmak biraz olsun fayda sağlayacaktır.

-Diyabet, böbrek yetmezliği, kalp-damar, hipertansiyon vb. kronik hastalığı olan bireyler ise nefislerini köreltecek kadar yediklerinin dışında beslenme programlarını bozmamalıdır.

Son olarak bu vesile ile Kurban Bayramı’nın başta Bolulu hemşehrilerimiz olmak üzere ülkemize ve tüm İslam alemine hayırlar getirmesini dilerim.

Sorularınız için bana diyetisyenmuhammetkaya@hotmail.com ve bolugundem@hotmail.com mail adresleri ile 0539 605 9428 numaralı telefondan WhatsApp yoluyla ulaşabilirsiniz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Devr-i Alem
Devr-i Alem - 11 ay Önce

Bilgilendirme için teşekkür ederim Muhammet Bey... O kadar Kurban Bayramı geçirdik kurulan her sofraya da oturduk. Çok şükür etkilenmedik. Bunda da bir ilahi hikmet var.

Muhammet Salih ÇEĞİL
Muhammet Salih ÇEĞİL - 11 ay Önce

Muhammet bey yazınızı ilgi ile okudum. Bayram öncesi yazınız bize emin olun ki çok fayda getirecek . Kurban bayramında dengeli ve doğru beslenme adına faydalı bilgiler edindik . Ayrıca bu gazetede böyle bir köşeye ihtiyaç olduğunu düşünen siteye (gazeteye) teşekkür etmek lazım . Yazılarınızı takip etmeye devam edeceğim .

İlhan
İlhan - 11 ay Önce

Sağlıklı olmak için yazdıklarınızın uygulanması gerekmekte ancak ikram edilenleri yemezsen başta ikram eden gücenir. Açıklamalarınız için teşekkürler hayırlı başarılar.

Selahattin kaya
Selahattin kaya - 11 ay Önce

Verdiğiniz faydalı bilgiler için teşekkür eder, başarılarının devamını dilerim.

Şevki Kaya
Şevki Kaya - 11 ay Önce

Çok güzel yemek planı yapmışsın çok teşekkür ederim