Mahalli Seçimler

 

2019 mahalli seçimler için partiler hareketlendi. Aday adayları birer ikişer adaylıklarını açıklıyorlar. Şu anki durumda seçimin yine AKP ile CHP arasında geçmesi bekleniyor.

Eğer genel seçimlerde olduğu gibi  gizli yada açık ittifaklar kurulursa, sürpriz sonuçlar çıkabilir. Genel seçimde AKP adaylarına kızan seçmen ittifak halindeki MHP ye oyunu vermişti. Mahalli seçimlerde de aynı durum yaşanırsa AKP seçimi kaybedebilir.

AKP den en kuvvetli aday Alaaddin Yılmaz. Üç dönemdir çok şey yaptı. Aynı zamanda eleştirildi de. En son eleştirildiği konu da yeni belediye binası. Özellikle mimarlar büyük cami gibi tarihi bir yapının yanına bu binanın yakışmadığını ve şehrin merkezinde sıkıştığını söylüyorlar. Acaba belediyenin yapılması erken mi oldu? Yeni adliyenin yanına yapılsaydı, sanayi de boşaltılacak, daha mı iyi olurdu?

Geçtiğimiz yıllarda arıtma tesisi yapıldı, çok da iyi oldu, ancak Büyüksu da yine atık su akıntısı var. Denetlemeler yapılmıyor mu?

Başkanın ilk seçildiği dönemde hal pazarı projesi vardı. Bu güne kadar bir gelişme olmadı. Pazartesi şehrin trafiğini kilitleyen Pazar yerinin acil olarak değiştirilmesi lazım.

Eleştirildiği bir diğer konu da belediyenin çok borçlandığıdır. Basına yansıdığına göre 100 milyon TL den fazla borçlu olduğu görülüyor.

Benim eleştirdiğim bir konu ise, merkezdeki yapılaşma. Zaten dar bir bölgede yapılan tarım arazilerini imara açılarak yok olmasına sebep olunuyor. Belki 50 yıl sonra ekim yapılacak çok az arazi kalacak. Özellikle sulu tarım yapılan araziler imara kapatılmalı, büyük şehirlerde olduğu gibi, yapılaşmayı şehrin kuzeyine kaydırmalıdır. Böylece arsa fiyatları da ucuzlar, park ve yeşil alanlara daha fazla yer ayrılabilir.

Aday adaylarının eleştirdiğim bir yönü de şudur. 4.5 yıl tek kelime etme, seçimlere az bir zaman kala görüş açıkla. Beş yıl boyunca kamuoyu önünde neden görüşlerini açıklamadın? Projelerini yapılması gerekenleri, yapılan yanlışları neden eleştirmedin? Eğer bunları yapmış olsan, zaten kamuoyuna malolmuş olacaksın, aşırı efor sarfetmeye bile gerek olmaz. Seçmen seni projelerinle tanır.

Gelinen bir önemli nokta ise, artık partiler seçmenin kimi istediğini önemsiyor. Bunun için de kamuoyu araştırmalarını önemsiyor. Bu konuda hakkını teslim etmek lazım AKP hem bu tür çalışmaların önemini artırmış, hem de en iyi şekilde kullanmıştır. Klasik yöntemlerle seçim kazanma dönemi geçmiştir. Halkın nabzını tutmak, ne istediğini bilmek, ancak araştırarak öğrenilebilir. Efen dim ben sokakta herkese soruyorum onlar böyle düşünüyor. Doğru olabilir ancak, on kişinin düşündüğüyle, 100 kişinin düşündüğüyle 1000 kişinin düşündüğü bir olmaz. Ne kadar çok kişinin düşüncesini bilirsen o kadar isabetli tahmin yapabilirsin.

Şunu soruyorum, yaşanan bir ekonomik kriz seçimleri nasıl etkiler? Bu soruya ezberden değil, araştırarak cevap bulursan yanılmazsın.

Daha seçimlere altı aydan fazla süre varken kamuoyu hareketli. Haydi hayırlısı.

YORUM EKLE