Marka isim Veysel Tiryaki Bolu Belediye Başkan Adayımı Oluyor?

 Marka isim Veysel Tiryaki Bolu Belediye Başkan Adayımı Oluyor?
Biliyorum, yazılarım, sırf benden kaynaklanan özel nedenlerle epey gecikti. Bazı okuyucularım “askıda hep aynı yazı duruyor” diye sitem etmeye başladı.
Mahalli seçimler yaklaştıkça,hemen her yerde, Belediye Başkan adayları, belediye meclis üyelikleri; hatta muhtar adayları bile konuşulmaya başladı.
Artık belediye başkanlığı Milletvekilliğinden çok daha önemli hale geldi.Mesela, CHP’de %20’den fazla Milletvekili Başkan adayı olabilmek için harıl harıl külis yaptığı söyleniyor; hatta Milletvekilimiz Tanju Özcan’nın bile Bolu belediye başkanlığına aday olacağı söylentileri var. Aday olur veya olmaz, bilemiyorum; ama seçilen Başkan’nın o beldenin tam beş yılına hükmedecek, beldenin tarihine damgasını vuracak, bir manada sınırsız hizmet imkanının olması başkanlığın önemini artırıyor.
Belediyecilik öyle yol su elektrik, çöp, kanalizasyon gibi olağan hizmetlerin yanında halkın belediyecilikten beklentileri çok daha arttı.Halkın talep etmediklerini dahi düşünerek, geleceğe damgasını vuracak, vizyon sahibi başkan adayları lazım. Anketler, yoklamalar, hep bu  önemli adayı bulma üzerine kurulu…
Halk, bu kez her zamankinden daha fazla topluma güven veren, insana dokunan, gönül almasını bilen güçlü isimlere oy verecek.
Anlaşılan, seçim kazanmak isteyen partilerin işi çok zor… Kılı kırk yarmak zorunda…
 Bizim daha önceki yazımızda çok ilgi gören anket çalışmamızda görüldüğü gibi,  Bolu’da AK Parti ile CHP arasındaki makasın daralması, CHP’lileri ümitlendirmiş ki, parti içinde tatlı bir rekabetin olduğuna şahit oluyoruz.
İlk olarak, hızlı bir şekilde, Bolu Belediye Başkanlığı için aday adaylığını ilan eden Cahit Çıngı’ oldu.
Daha sonra,CHP Bolu Belediye üyesi aynı zamanda gazetemizin patronu Erhan Beykoz,oldukça şaşalı bir törenle,Başkan aday adaylığını  ilan etti. Erhan Bey başkan aday adaylığını ilan etmeden önce, bizi her gördüğünde, “beni destekleyecek misin”? diye sormak yerine “bana oy verecek misin?” diye sorar. Demek ki bizim bir tek oyumuzu kendisi için önemli görüyor.
Erhan Bey’in CHP Başkan adaylığını ilan ettiği CHP il merkezindeki toplantıya,  biz de katılmıştık. Partinin ağır topları dahil heyecanlı, coşkulu bir kalabalık vardı. O  günlerde ağır bir rahatsızlık geçirmesine rağmen, Parti büyüğü Yener Abi bizi görünce “partimizde seni görünce sevindim “ dedi. 
O gün toplantıda kısa bir konuşma yapan Erhan Beykoz’un sözlerine,”buraya gelip de beni duaları ile destekleyen herkese teşekkür ederim” diye başlaması bizce çok anlamlıydı.
  Burada her iki adayda Milletvekili Tanju Özcan’nın durumunu önemli görüyorlar.
 Parti içinde gücünün zirvesinde olduğunu düşünen Tanju Özcan’nın, bu gücü Belediye Başkanlığıyla taçlandırmak istiyor diye bir kanaat var. Burada tek engel,CHP genel merkezinin, muhalif isim Muharrem İncenin yanında duran isimlere böylesine önemli makamlara getirilmesi konusundaki çekincesi…. 
İşte Bolu CHP il teşkilatında böylesi belirsizlik devam ederken, AK Partideki derin sessizlik, Başkan Yılmaz’ın üç dönem kararına takılacağının anlaşılması üzerine, bozulmaya başladı. Aday adaylığı için müracaatlar başladı. Anlaşılan her kesin gönlünde bir aslan yatıyor; ama ben bu satırları yazarken bir gazetede gördüğüm kulis bilgisi, Bolu’da tüm dengeleri altüst edecek gibi görünüyor.
Beni de heyecanlandıran habere göre, üç dönemdir başarılı bir şekilde Altındağ Belediye Başkanlığını yürüten, Ankara Belediye Başkanlığı için de ismi gelip giden Dörtdivanlı hemşerimiz Veysel Tiryakinin Bolu’ya kaydırılması düşünülüyormuş.
Başkan Erdoğan’nın “üç dönem Belediye Başkanlığı yapanları başka il ve ilçelere de değerlendireceğiz” tarifine hemşerimiz Veysel Tiryaki uygun düşmektedir; hatta onu tarif ediyor gibi geldi bana…
Türkiye’de, Belediye başkanlığı konusunda Marka isim olan Veysel Tiryaki’nin şimdiden Bolu için hayırlı olsun diyemiyorum; ama şayet böyle bir gelişme olursa, yeni Valimiz Ümit’le beraber, şeytanını bacağını kırıp, Bolu’ya çok değer katacakları bir gerçektir.   
YORUM EKLE

banner128