Mevlid Kandili

Yoğun bir gündem var...
Yoğun deyince genelde ülkemizin gündeminden bahsediyorum. Esasında, Bolu'nun gündeminden bahsetmek bu sütunun asıl görevi olmasına rağmen, maalesef, biz profesyonel gazeteci olmadığımız için Bolu'nun gündemini pek de takip edemiyoruz.
Bazen Bolu'nun gündeminden bahsetsek de, herkesin konuştuğu, ülkemizin gündemiyle ilgili düşüncelerimizi dile getiriyor, bazen de inanç dünyamızla ilgili düşüncelerimizi, bir din âlimi uslûbuyla değil de, daha anlaşılır bir dille, sizleri fazla sıkmadan anlatmaya çalışıyorum. Bana gelen duyumlardan da yararlı olduğumu anlıyorum.
Hiç şüphesiz, yaratılışın gereği inanç, insan hayatına anlam ve değer kazandıran temel unsurdur. Bugün psikoloji araştırmalarının ortaya koyduğu bir gerçek var ki, birçok insan inancının gereğini yerine getirdiği zaman kendini daha rahat ve zinde hisseder. Eğer insanlık daha rahat ve aile bağlarıyla düzgün bir hayat yaşıyorsa bunu, bu gece dünyayı teşrif eden Peygamberimizin insanlığa tebliğ ettiği dine borçludur.
Rasulullah efendimiz, bundan 1441 yıl önce Rebîulevvel ayının 12. gecesinde dünyayı teşrif etmişlerdir. Böylece Âdem (as)'ın alnında parlayan Nûr-ı Muhammedî, asırlar boyu peygamberden peygambere intikâl ederek asıl sahibini bulmuş oldu. O'nun dünyaya gelmesi ile Âlem bambaşka bir âlem oldu. Fahr-i Âlem dünyaya gelmezden evvel insanlık kopkoyu bir cehalet içerisinde idi. İnsanlar Allah'ı unutmuş, kendi elleriyle yaptıkları taştan ve ağaçtan putlara ilâh diye tapmakta idi. Kâbe böyle irili, ufaklı 360 putla doldurulmuştu. İşte bu gece dünyayı şereflendiren fahr-i kâinat, bu küfür bulutlarını dağıtarak putları kıracak, cihanı iman ve İslâm nurlarıyla aydınlatacaktı. O'nun âlemi şereflendirdiği gece, Kâbe'deki bütün putlar yüz üstü yere düşmüştü. Âlemlere rahmet olarak gönderilen peygamberimiz bir mânevî yağmurdur ki, doğrudan doğruya ruhlara yağmış, çorak gönülleri gül bahçesine çevirmiş, çöllerde meyveli ağaçlar yetiştirilmiştir. O'nun feyziyle kalpler çiçeklenmiş, duygular meyva vermiştir. Ebû Hanifeler, Şafiler, Gazaliler, İmam-ı Rabbanîler, Mevlânalar ve daha niceleri hep onun talebeleri olmuşlar, insanlığa ışık tutmuşlardır. Fakat burada şeref ve meziyetler hep O'na aittir.
İşte bizi Müslüman olmaklığımızla, basit bir sıradanlıktan kurtarıp, eşref-i mahlûkat vasfına ermemizi sağlayan peygamberimizin doğum gününde kendisini hatırlayarak yâd edecek ve O'nunla beraber olacağız. Aslında Müslüman olan kişi her dem Allah ve O'nun rasulu ile birliktedir. Ama kandil gecesinde özel olarak ve daha uzun bir zaman diliminde birlikte olacağız.
Her şey için bir kez daha yeniden "Bismillah" demek için bulunmaz fırsat...
Ey Muhammed (SAV) hoşgeldin, başımızın üstüne geldin, sefâlar getirdin, şeref verdin, aziz efendim...

YORUM EKLE

banner128

banner124