MEVSİMSEL     DÖNÜŞME

Derler ki ;  “Bolu’ya bahar, Çeledoruğu’nda  kar  kalkınca   gelir”.

Evimin  penceresinden  gördüğüm kadarıyla  kar   nisan ortalarında  kalkdı  ama Sitte-i Sevr (Altı günlük öküz soğukları,18-24,21-26 nisan)soğukları, ülkemizde fırtına ,kar ve  dolu  yağışlarına yol açtı.Kent meydanındaki hakiki ve yalancı Sakura (Japon kirazlar)  ağaçları pembe çiçeklerini  sergilediler.

Ecdadımız Osmanlı  Şair i   Nedim öyle bir dize söylemiş  ki ; kışın  uğurlanışı    ve içinde olduğumuz geç ilkbahar tazeliğinin  duygularımıza   aşıladığı coşku ışıldamakta…

Erişti  nev-bahar eyyamı, açıldı gül-i   gülşen”…

Baharda doğanın canlanışına bakmakla - görmek  farkını bize zevkle tattıran İngiliz doğa bilimcisi yazar Gerald Durrell (1925-1995)’ in betimleme becerikliliğini ve yazım ustalığını sizlerle de paylaşmak istedim.

Büyülü Ada”(2017) kitabında, uzunca bir süre  ailesiyle  birlikte  kaldığı Yunanistan’ın Korfu  Adasından baharın gelişini şöyle aktarıyor:

Martla beraber baharda geldi. Adayı kokulu, taze yaprakları   tiril tiril  titreyen çiçekler doldurdu. Kış yelleriyle bir bu yana, bir o yana sallanıp ıslık çalan serviler, şimdi dallarındaki  puslu yeşilimsi   beyaz  kozalaklarıyla dümdüz pürüzsüz göğe bakıyorlardı. Öbek öbek sapsarı çiğdemler ortaya çıkıp, ağaç köklerinin arasında coştular, yamaçlardan aşağı yuvarlandılar.

Mersinlerin altında yabani menekşe tomurcukları erguvani şekerler gibi başlarını kaldırdı, kasvetli meşe çalıları  binlerce süsenin belli belirsiz dumanıyla doldu. Rüzgarla   kolayca  boyunlarını büken narin   dağ lalelerinin fildişi  çiçekleri, yaprakları bir şaraba batırılmış gibiydi. Burçak, çuha, çirişotu binlerce çiçek tarlaları koruları doldurdu. Bin bahar mevsiminin büküp oyduğu ihtiyar zeytinler bile, bunca yaşa yaraşır alçak gönüllü, yine de süslü püslü kaymak rengi mini mini çiçeklerle donandı. Öyle yarım ağız bir bahar değildi bu.

Çiçeklerin taç yapraklarında, kuş kanatlarının  parıltısında ,köylü kızlarının berrak kara gözlerindeki kıvılcımdaydı bahar. Su dolu hendekler de sırtlarına henüz mine çekilmiş gibi duran kurbağalar gümrah sazların arasında hep birlikte vecd   içinde  şarkı söylüyorlardı…

Baharı şarkılarla ,nesirlerle karşılarken, doğaldır ki  şiirlere de yer olmalı…Emekli Or.Araş. Müdürüm,değerli Bolu sevdalısı Nejat Giray “Dardanelles Aşıkları -1979”ın ilk şiir kitabından dizeler:

                   Yıldönümü

Her bahar bir beyaz kar yağar bin esrarıyle

Şu karanlık  gönlüme ,çok taze ve bembeyaz

Serin  ümitler verir ,yine  bin  ısrarıyle

Gönlümün  bu  ümitler, erir  kaybolur her yaz.

---------          -----------

Her bahar yağan bu kar şu kararmış gönlümde

Bir beyazlık yaratır, bir hoş serinlik verir.

Ve her  geçen  yıllarda  bu kararmış gönlümde

Her bahar bir kar yağar, her yaz bu karlar erir. ( 1956)

Baharla birlikte Mübarek Ramazan Ayının manevi iklimine girdiğimiz bu  günlerde; tüm inananların kendilerini özeleştiriye tabi tutarak yeniden gözden geçirdiği,eksiklerini onardığı ve davranış   güzelliğine dönüştürebildiği   günlere vesile olması temennileriyle,sağlıcakla kalınız.   

YORUM EKLE

banner128