MOZAİK TABLODAN BİR TAŞ DAHA DÜŞTÜ

Kurumlar vardır, görkemli bir sanat eseri gibidir. Renk renk değerli taşlardan oluşturulan anlamlı bir mozaik tablo gibidir. Böylesi bir tablo gibidir okulumuz öğretmenlerinin, memurların ve hizmetlerin oluşturduğu kadro.

Yıl 1945. Arnavut kaldırım taşlı dar sokakların kenarlarında kara sıvaları dökülmüş bir iki katlı ahşap evlerin arasında bir iki sandalye atölyeleri demirci dükkanları, kalaycı, bakırcı ve sobacı sokakları.

Gelecekte böylesi bir görüntüyü değiştirecek bir okul açılıyor. Erkek Sanat Ortaokulu ve devamı iki yıl ilaveli Erkek Sanat Enstitüsü…Önce Demircilik Marangozluk. Tesviye sonra Motor, Elektrik, Elektronik, Bilgisayar bölümleriyle Bolu Sanayii’nde  öncü görevini yerini getirmeye devam ediyor.

Her şeyde gibi bu başlangıçta da imzaları olan müdürlerimiz, öğretmen, memur ve hizmetlilerimizden oluşan bir mozaik tablomuz oluştu. Zaman içinde ayrılanlar, zaman içinde ebediyete intikal edenler oldu. Her birinin anılarımızda kalan izleri vardır. Bu izler belleklerden hiç silinmez. İyi günde kötü günde her zaman onlar bizim modellerimiz olarak kalacaktır. Onların eserleri de bizler olacağız.

İşte bunlardan biri 1947 yılında göreve başlayan Haydar Orhuner. Branşı Tesviyecilik olan bu öğretmenimiz büyün bölüm öğrencilerinin sevgisini kazanmış saygıda kusur etmediğimiz bir öğretmenimizdi. Şimdi aramızda yok. Mekanın Cennet olsun. Nur için yat. Dualarımız seninle…

Naif davranışın, dostluğun, bilgin, öğrencilere davranışın belleklerden silinmeyecektir…

YORUM EKLE

banner128