Muhtar adaylarının vaatlerine bakın...

Yerel seçimlerde, belediye başkan adayları arasındaki çekişme, rekabet ve mücadeleyi anlarım. Parasal güce dayanan akıl almaz kampanyalarını da anlarım. Ne de olsa arkalarında siyasi partiler var. Bir defa, seçildikleri zaman hedefledikleri siyaset kapısını aralayacaklar. İkincisi, kariyer sahibi olacaklar. Üçüncüsü, iyi bir maaş alacaklar ve en önemlisi tamamen ‘rant’ merkezi olan belediyelerde ‘başkan’ olmanın sınırsız gücünü kullanacaklar. 
Anlamadığım, mahalle muhtarları ve belediye meclis üyeleri adayları arasında yürütülen kampanyalar. Bu kampanyalarda harcadıkları paraları nerden bulurlar, sonra nerden karşılayacaklar, onu da bilemem. 
Korkunç çekişmelerin sonunda oturacakları mevkilerde devletten alacakları maaşa bakalım. 
Mahalle muhtarlarının ortalama maaşı 2020 TL, İl genel meclis üyeleri ve ilçe belediye meclis üyeleri ise devletten maaş alamıyor. Katıldıkları toplantı başına, ‘hakkı huzur’ denilen bir ücret alabiliyorlar. 
Buna rağmen her seçimde olduğu gibi, önümüzdeki günlerde yapılacak seçimler öncesinde de özellikle mahalle muhtar adayları akıl almaz kampanyalara başvurarak avuç dolusu (bavul mu desem) paralar harcıyorlar. 
Muhtar adaylarının kampanyaları gazetelere haber olmaya, şehir merkezi ev, apartman kapılarına konulan afişler ve broşürler basılmaya ve hatta şehrin dört bir yanında bulunan bilbordlarda boy boy görülmeye başlandı bile...
Muhtarların Vaatlere gelince ..! ‘Acaba inanalım mı?’ detirtecek cinsten.
Bir muhtar adayımız demiş ki "Gerçekçi ol imkansızı iste. Mahallemizin sakini değil sahibi ol." Eğer imkansızı iste kısmına gelirsek Bolu için deniz istesek acaba olacak mı hep beraber göreceğiz bakalım.
Bir diğer Muhtar adayımız ise diğer adayları kırgın, haset olmakla suçlamış ve "Allah nasip ederse doğup büyüdüğüm gönül verdiğim mahallemize muhtarlık adaylığımı açıklıyorum. Kırgınlıktan ve hasetten uzak durarak diğer aday abilerimize, arkadaşlarımıza da başarılar diler , mahallemiz için hayırlısını murad eder tüm mahallelerimizin desteğini beklerim" demiş.
Başka bir aday çıtayı az tutmuş hizmetlerimizin devamı için destek verin demiş. Ve daha niceleri…
Eskiden olsa muhtar adayları ikametgah, nüfus cüzdan sureti, nakil ilmühaberi, fakirlik ilmühaberi, askerlik yoklaması belgesi, sağlık belgesi gibi toplam 143 belge verme yetkisine sahiptiler. Artık bu belgelerin neredeyse hepsini diğer devlet kurumları ve nüfus müdürlüklerinden temin ettiğimizi var sayarsak, muhtarlara verilen maaş boşuna... O kadar hizmet aşkıyla yanıp tutuşuyorlar ise maaş almadan hizmet etsinler. Ancak hiç bir iş yapmadan devletten sadece 2020 lira maaş alacak olan muhtarların, böyle bir gelirden vazgeçebileceğine ihtimal veremiyorum.
YORUM EKLE
YORUMLAR
Dost
Dost - 6 ay Önce

bence tamamen doğru yazılmış bir köşe yazısı tebriklet

Bolu lu
Bolu lu - 6 ay Önce

valla adam haklı

banner129