NEDEN ORGANİK TARIMIMIZ OLMASIN!

Dünya nüfusunun sürekli artmasına karşın topraklarımız aynı. Hatta bilinçsiz davranışlarımız sonucu bir bölümünü goraklastırıyoruz bir kısmını erozyonla denizlere sürüklüyor bir kısmını da yapılaşmaya açarak üzerini betonla kapatıyoruz sonrada dünya nüfusunun açlıkla karşı karşıya kalacağı düşüncesiyle beyin yıkamaya çalışıyoruz.

Açlık tehlikesi nedeniyle hormonlu ve kimyasallarla tarımda verimi arttırıyoruz da, hem doğa’nın dengesini hem de, insan sağlığının bozulduğu fetvalarıyla düşünceleri birbirine karşılaştırıyoruz.

Şimdi her tüketici pazara, manava, gittiğinde alacağı ürünün hormonlu ürünün alternatifi ORGANİK TARIM ÜRÜNLERİ maddesi çıktı. Üreticinin elindeki ürün organik ürün organik ürün diye pazarlıyor tüketti; menşeini bilmediği ürünü güven duygusuyla alıp sofrasına taşıyor.

Oysa organik almanın kendi içinde bir dizi kuralları var. Kimyasal gübre kullanılması olması. Organik ürünün sertifikalı olması. Organik ürün yetiştirilen tarla sınırları ile kimyasal kullanılanlarla sınırları arasında, belli aralığın olması. Tohumundan işlemesine, bir dizi bilgilerin tarım il müdürlüğü ve üniversitemiz tarafından verilmesine ihtiyacımız var. Bolu topraklarının organik tarıma uygunluğu Tarım Turizmi açısından önemi büyük. Doğa turizminin içinde neden bir organik pazarımız olmasın?

YORUM EKLE