NİYET OKUMAK

Ne kadar yakın ne kadar dost ne kadar güler yüzlü ve sevgi ifade eden gözlerle baksa da, içinden geçen niyeti okuma şansımız yok. Tıp teknolojisi de ne kadar gelişmiş olsa da, gelişmiş elektronik cihazlarla görünmeyen yerlere nokta atışlar yaparak rahatsızlıkları tespit edebilse de, düşünce merkezi kıvrımlarında dolaşabilme imkanlarımız olsa da, içlerindeki niyeti okuma şansımız yok!

İnsanlardaki niyeti, deneme sınamalar, bireysel davranışlardaki farklılıklarla veya, denetim mekanizmalarının ciddi ölçümleriyle öğrenebiliyoruz. O zaman da çoktan kuş kafesten uçmuş oluyor.

Ortaklıklar vardır. Niyet; yılsonu kar zarar hesaplarının incelenmesinde ortaya çıkar.

İşletmeler vardır. Çalışanların üretimi artırmadaki performansları ve helal haram anlayışındaki inançlarıyla ortaya çıkar.

Savaşlar vardır kazanacağız diyebilen bireylerden ve komutanların zafere götürecek taktik ve stratejik planlarının komuta kademesi dışına çıkarılmamasıyla mümkündür.

Demokrasilerde ortak görüş kararlarıyla alınan prensiplere ait uygulamalarda, iyi niyet çok önemlidir. Çocuklukta başlayan iyi niyet arkadaşlığı ölene kadar devam eder. Bozulmalar olursa yasalar işlevini yerine getirir.

Devlet kurumlarında görev alanlarda da iyi niyet, devletin devamlılığı için çok önemlidir. Devlet içinde devlet gibi hareket anlayışı, devleti örseler. Bunun için kurumların anayasal kuralları vardır. Bu kuralları denetleyen birim ve istihbarat teşkilatları vardır. Bunlar niyet okuyucularıdır. Kendi yapısal teknik ve taktik anlayışları içindeki takipçilikle bazı olumsuzlukları da öğrenmek imkan dahilinde olmasına karşın, istenmeyen bir davranış karşısında bayram değil seyran değil, eniştenin öpücüğü ile şaşırıp kalırız.

Beklenmeyen kötü niyetten milletçe korunmamız dileğimle.

YORUM EKLE