Öğretmenler Günü Mesajı

Bu sütunda yazılarımı takip edenler yeni nesil öğrencileri eleştirdiğimi bilirler. 
Dün Facebook hesabıma gelen bir mesajdan sonra haksızlık ettiğimi anladım.
Bir öğrencim öğretmenler günü dolayısıyla kutlama mesajı göndermiş. Sadece bana değil bütün öğretmenlere göndermiş ve çok da olumlu tepkiler almış.
Mesaj şöyle:
“Mustafa Kemal Atatürk boşa dememiş Yeni Nesil Sizlerin Eseri olacaktır. Canım öğretmenlerim şuan hayata bakışım da geldiğim konumda geleceğim konumda sizleri en iyi şekilde temsil etmenin onurunu yaşamak, biliyorum ki sizlere en güzel hediye. Ben ilk basta vicdanlı ve adaletli olarak karakterist yapımdan ötürü bana verdikleriniz için çok teşekkür ediyorum çünkü biliyorum diplomalar meslekler içindir. Vatan haini olmamanın vatanımı sevmemim ve vatanım için geleceğim konumda işimi en iyi yapacağıma söz veriyorum. Şuan halen öğrenciyim ama inşallah bundan birkaç yıl sonra işine yeni başlayan hakkıyla yapmaya çalışan eski bir öğrenciniz olurum. Sunuda söylemeliyim ki her şekilde emekleriniz suiistimal edilemez bana ilkokuldan yükseköğretime emeği gecen, tüm öğretmenlerimin öğretmenler günü kutlu olsun, hakkınız ödenemez inşallah bir gün en iyi konumda bu benim öğrencimdi demeniz dileğiyle hayırlı aksamlar.”
İşte bir öğretmenin gurur duyacağı mesleğinin bütün sıkıntılarını unutturacağı satırlar.
Emeklerimiz boşa gitmemiş. Elbette ki bütün öğrenciler aynı hassasiyette olmayabilir. Umuyorum ki çoğunluk bu düşüncelerdedir. 
Bu öğrencinin hassasiyetleri sadece biz öğretmenlerin de eseri değildir. Kuşkusuz ailenin de bunda büyük payı var. O aile sahip olduğu o değerleri küçük yaştan vermeseydi bizim de yapacaklarımız sınırlı olurdu. Buradan bir teşekkür de anne babaya. 
Hababam sınıfı filmlerinin birinde şöyle bir sahne vardı. Malum hababam sınıfı öğrencileri haylaz, tembel bir sınıftır. Bir gün derste öğretmeni Atatürk’ün gençliğe hitabesini sorar, öğrencinin bocalaması üzerine eleştirmeye başlar. Bunun üzerine öğrenciler hep birlikte ayağa kalkarak yüksek sesle gençliğe hitabeyi ezberden okurlar. Bir öğrenci “hocam biz hababam sınıfı da olsak Atatürk’ün geçliğe hitabesini ezberden okuruz” derler ve duygusal bir ortam oluşur.
İlk defa böyle bir mesaj aldım. Memleketin şu anda bulunduğu hassas ortamdan mıdır bilinmez ama hiçbir şeyi umursamaz görünümde olan bu öğrencilerimizin aslında toplumsal değerlere hiç de uzak olmadığının göstergesidir.
Gençlik üzerinde hesabı olanlar, o gençlik ki sizin şekillendirmenize bu güzel mesajla karşılık veriyorlar.
Teşekkürler binlerce öğrencim. Emeklerimizin boşa gitmediğini görmek bizi mutlu etti.
Ülkemin geleceği emin ellerde.
Tüm meslektaşlarımın öğretmenler günü kutlu olsun.
Not: Mesajı gönderen öğrencim Elif İnce.
YORUM EKLE