Okullar açılırken

Günümüz teknolojisinde her şeyi alt üst eden bir yarışma var. Bu yarışma, zamanla insanların yarışmasıdır. Bu yarışma, bilimsel teknoloji yarışmasıdır. İnsanlar o kadar hızlı ki zaman gündüzü gecesiyle yaya kalıyor bu yarışta. Bu yarışın itici gücüdür eğitim. Bu nedenle çağımız insanı bavulunda giyeceğinden çok okuyacağı kitabı taşıyor olmalı. Özgünde okumak, araştırmak bilinmeyeni bulmaktır eğitim. Bu anlamda öğrencilerimizin dünlerinden daha farklı olmalarını sağlar okullarımızdan gelen eğitim.

Bilgi toplumunda bitmiş eğitim yoktur. Oysa okullarımız kademe kademe sonu olan bir yol gibidir. Öğrenme biçimlerinin ne olduğunu tespit etmek kişisel öğrenme profillerine en uygun olan hangisi ise oraya yönlendirmek yorumu, öğretmenin sorumluluğu olacaktır. Eğitim öğretim okul için olduğu kadar hayat içinde öğrenme olmalıdır. Yeni öğrenim teknolojilerinden yararlanmasını bilmeli. Basılı kitabın ilk ortaya çıktığı dönemden okullar için taşıdığı önemi artık günümüzde bilgisayar, televizyon, video kasetleri yerini almaktadır. Yeni teknolojilerin öğrenme üzerinde derin bir etkisinin olduğu inkar edilemez hale gelmiştir. Artık öğrenci anlamadığı zaman kızıp sinirlenen öğretmenlerini yerini sanki bir sabır taşıymış gibi bilgileri tekrarlayan bilgisayarlar alıyor.

İnsan olarak hepimizin başarısında mutlaka sevgi vardır. Bunun için okulunu ve öğretmeni seven öğrenci başarılı olur, öğretmende öyle olur. O da mesleğini seviyorsa başarılı ve kazandırıcıdır. İçinde kıpır kıpır eden okuma, okutma arzusu olursa her saniye biraz daha büyür, saygınlaşır. Sorgulayan ve eleştiren doğrucu bir kuşağı yetişmesinde etken olur. Doğruya ulaşmanın yolu doğruları saptırmamaktır. Bu durum asla terk edilmemelidir. Okullarımız sınıflarında toplanan öğrenci ve ailelerinin umutlarının yeşerdiği maratonun kilometre taşlarının dizelendiği yol gibidir okul açılışları. Geleceğin Türkiye’sinde görev alacak genç beyinlerin tomurcuklanıp meyveye dönüştüğü engin alanlar gibidir okullarımız. Yeter ki bakmasını bilelim.

Bugün bilgi ve çağdaş dünya ile harmanlanacak okullarımız yollarını dolduran öğrencilerimize sağlık içinde başarılarla 2019-2020 eğitim öğretim yılının hayırlı uğurlu olmasını dilerim.

YORUM EKLE