Onu Minnet, Rahmet ve Saygı İle Anıyoruz

 

Demek ki tam 25 yıl olmuş. Dün gibi hatırlıyorum. Dükkan komşum yanıma gelip “ Özal vefat etmiş, haberin var mı?” dediğinde birden duraksamış  ciddi mi söylüyorsun” demiştim.

Biz o günlerde çıkardığımız “Bolu Bakış” isimli haftalık gazeteye “Milletin başı sağ olsun” diye manşet atmıştık.

Ve yine gazetenin sahibi olarak yazdığım baş yazıda “cesur, sabırlı ve kararlı bir lideri, en fazla ihtiyaç duyduğumuz bir zamanda kayıp ettik. Onu minnet ve rahmetle anıyoruz” diye bir not düşmüştüm.

Gerçi, o günlerde başka bir partide siyaset yaptığım için, Özal’a karşı mesafeli olup hep menfi düşüncede olmuş, onun milletimiz adına yaptıklarını görmemezlikten gelmiş, bardağın boş tarafı ile meşgul olmuştum. Çevremdeki Özal hayranı dostlarıma rağmen, müzmin bir Özal muhalifi olarak, o dostlarımla epey tartıştığımı hatırlıyorum.

Ünlü düşünür K. Richelin “Dünyanın en namuslu adamını yazdığı altı satırlık yazısını getirin, onun içinden bu adamı asacak bir şeyler muhakkak bulursun” der.

Gerçekten bizde o zaman Özal’ı asacak, ilzam edecek bir hayli gerekçe bulabiliyorduk.

Gerek kendisi, gerekse Erdem Beyazıt gibi bir çok düşünürün “O’nu çok arayacaksınız. Belki de kıymeti öldükten sonra anlaşılacak” dedikleri gibi, halk olarak gerçekten bu gün O’nu daha çok anlıyor, takdir ediyoruz.

Bakın, Özal’ın ülkemize yaptığı hizmetleri saya saya bitiremeyen Yeni Çağ yazarı Orhan Uğurluoğlu “Türkiye Cumhuriyetinin  ufkunu batıya açan, ekonomisini batıyla entegre eden, vatandaşı çağdaş teknoloji den Avrupa ile  aynı anda yararlanmanın önünü açan büyük  devlet adamı Turgut Özal” diyerek yazısını tamamlar.

Vefatında O’nu on binlerce insan uğurlamış, derinden ve güçlü bir şekilde okunan dualar caddelerde yankılanmıştı. Ve o gün karton bir pankarta, iğreti bir şekilde yazılan “ sivil, dindar, demokrat cumhurbaşkanı” sözü Belki de Cumhuriyet tarihinin özetini en veciz bir şekilde ifade ediyordu.

Bilemiyorum; ama AK Partinin kuruluş felsefesinde var olan muhafazakar, demokrat sözü bu düşünceden kaynaklanmıştır.

 Bu millet gerek Menderes gerekse Özal’da gördüğü bu tılsımlı şey ne ise, bu günde aynı ruhu Erdoğan’da gördü ve onu bırakmıyor, sahipleniyor. Elbette ki diğer önemli devlet adamlarımızın da gönülden sevenleri vardır; ama hiçbir zaman onları iktidara taşıyacak sayıya ulaşmadı veya kalıcı hale gelmedi.

Dedik ya, o günlerde biz dahil Özal’ı yanlış anladık hep eleştirdik; ama geriye baktığımızda büyüklüğünü çok iyi anlıyor ve takdir ediyoruz.

toplumumuzda sivil, dindar ve demokrat  Cumhurbaşkanı hayali hala devam ediyor.

cumhurbaşkanlığı seçimleri erkene alındığı ilan edildiğine göre, partilerimizin bu ilkeleri her zaman göz önünde bulundurması gerekiyor.

O’nun açtığı bu yolda daha nice iyi günler temennisi ile kendisine rahmetle anıyoruz.

YORUM EKLE

banner128