ORMAN   ANAOKULU   BOLU’YA DA  YAKIŞIR

Son  günlerde  ülkemizde  yerel  seçim  çalışmalarında  belediye başkan adayları kreş sözleri vermekte  yarışmaktalar.

Üç  yaşına  basan torunlarımızı ve evlatlarımızı gönderdiğimiz  okul öncesi eğitime kaygılarımız  henüz kaybolmamışken  taze bir kreş modası daha doğuyor :Adı “Orman Anaokulu”.

Peki  ya,  ormanda da  kreş olur mu..!  Doğada 3-6 yaş  kreşler ve ilkokullar için atölye ve açık hava derslikleri  oluşturabilir  mi..!

Bu söylenenler “ Kırmızı Başlıklı Kızla Kurtun  Masalı” gibi  ilginç mi geliyor..!

Geçtiğimiz yıl , Abant’ta  Eski Orman Ve Su  İşleri  Bakanı Prof.Dr. Veysel  Atasoy yetişkinlere  ve daha  ziyade sağlık turizmi için;  Bolu’da “Terapi Ormanı” tesisine  ışık yakmıştı.

Ormancılık tarihinde Bolu,pek çok ilklere  imza koyan bir konumdadır. İlk  Orman İşletme Müdürlüğü (Karadere ),ilk Ormancılık  Araştırma İstasyonu(Sonradan Enstitüye dönüştü),İlk Orman Müh. Muavini Okulu,  Düzce’de Orman Tekniker Okulu’nun  Bolu’da açılması bunlara  birer örnektir.

1950’lerde  İsveç ve Danimarka  başta olmak üzere bir çok Avrupa ülkesi  ”Orman Okulu” kavramıyla  tanışmıştır   (forest school, ecole de la foret).  Orman Okullarında yetişip ilk okula    başlayan  çocukların sosyal  becerilerinin güçlü olduğu ,etkin  grup çalişması yapabildikleri ve bu çocukların genelde yüksek özgüvene sahip oldukları gözlenmiştir. Orman okulu kavramı ; doğada bireyin yaparak ve yaşayarak güven elde etmesi için ona düzenli fırsatlar sunulan ”ilham  verici bir süreç”  olarak tanımlanmıştır.

50-60 yaşların üzerine erişenler gayet iyi bilirlerki ,bizlerin çocukluğu kreşsiz bir şekilde,bahçelerde,ağaçların içinde, kısacası doğayla iç içe geçti.Günümüz çocuklarının ise,mualesef böyle bir şansı yok, dört duvar arasında doğa ve çevre eğitimi öğretiliyor.

16 Mart 2018 Tarihinde Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Tarsus Kaymakamlığının teşvik ve katkılarıyla Türkiye’de ilk en büyük ve kapsamlı Orman Okulu Tarsus’ta açıldı .41 orman okulu öğretmeni ve toplamda 1200 öğrencisiyle faaliyetlerine başladı. (ormanokulu.org) .

Orman okulu mümkünse farklı mevsimleri içeren uzun bir süre boyunca aynı öğrencilerden oluşan bir grupla en azından iki haftada bir kez olmak olmak üzere düzenli olarak gerçekleştirilmelidir .Öğretmenlerin pediatrik ve açık alanda da uygulanabilecek güncel ilk yardım eğitimi sertifikasına sahip olmaları  gerekir.

Danimarka’da bir orman okulunun broşüründe şu ifadeler yer alıyor :”Okulun ilk günü pembe elbiselerle geldiler ve şu an ceplerinde solucanlarla çıkıyorlar”.Bu tür bir kirlenme en çok çocuklara yakışıyor.Yağmur ve kar botları ,yağmurluk  ve kabanlarla çamur  olan pantolonlarla,kırmızı yanaklarla…Tabiatın kalbi orada atıyor,oksijen kaynağımız,nefesimiz ormanlarımızda…

Çocuklarda atölye çalışmalarında; özgüven,farkındalık, cesaret ,yaratıcılık  önemli artışlar gösteriyor.Bilimsel araştırmalarda,”dikkat eksikliği “ sebebiyle normal kreşlerde sorunlar yaşayan çocukların orman okullarında bu zayıflıklarını tamamiyle yok ettikleri saptanmış.

Haydi Bolu, ormanlarda sadece piknik ve rekreasyon turizmi ile uğraşma,bu moda akıma sende ayak uydur  ve gerilerde kalma…

waldkindergarten5-e1428425503251.png

YORUM EKLE

banner128