Para Din Siyaset

 Para Din Siyaset
Sizin de telfonunuza mesaj gelmiştir. Filanca bankanın fazladan almış olduğu kredi faizini geri alabilirsiniz. Ya da filanca banka her yıl kesilen kart aidatini geri ödüyor. Bir başkası, bilmem ne marka cep telefonu kazandınız, hediyenizi almak için bu numarayı arayın gibi mesajlarla çok karşılaşmışsınızdır. 
Bunlar bireysel küçük küçük dolandırıcılıklar. Daha bir çok çeşidi var da sıralansa kitap yazılır. O kadar zekice kurgulanıyor ki hiç ummadığımız kişiler tuzağa düşebiliyor.
Bir de organize dolandırıcılar var ki, son çıkan dahi Mehmet Aydın. Henüz 25 yaşında. 
Daha önce de kamuoyunun yakından tanıdığı ünlü dolandırıcılar vardı. Anap döneminde Banker Kastelli ismiyle ortaya çıkan Cevher Özden, yine o günlerde yaş itibarıyla genç olan Banker Yalçın. Hatta bir tekerleme bile uydurulmuştu. “keleklerden alır meleklere yedirir” sözü Bankaer Yalçına ithafen çıkmıştır. Deniz Feneri, Yimpaş, Kombassan, iyi niyetli olmasına rağmen halkın parasını batıran İhlas Finans olayları para olaylarının akılda kalanları.
En ünlüleri de şüphesiz Jet Fadıl lakabıyla Fadıl Akgündüz. İhtisas alanı inançlı kesimi dolandırmak. Bunun için cübbe ve sarık bile giydi.
Bu zat önce inşaatçılıkla başladı. Kendisinden ev alana bir de araba vereceğini söyleyerek, binlerce kişiyi dolandırdı. Daha sonra otomobil fabrikası kuracağım diyerek milletden para topladı. Kanun yakasına yapışınca soluğu yurtdışında aldı. Bu halk çok sevmiş olacakki 2002 de memleketinden bağımsız milletvekili seçildi. Kaderin garip cilvesi, seçim bölgesinde bir sandıkta usulsüzlük olduğu geregçesiyle siirtte seçimlerin yenilenmesine karar verildi, akabinde Jet Fadıl tutuklandı.
Çıktıkdan sonra yeni bir organizasyonun içine girdi. Kapris Gold adı altında islami kesime maldivlerde otel yapacağını vaad ederek yine halktan para topladı. Kısa süredede ödeme güçlüğü çekerek foyası ortaya çıktı.
Bu günlerde Çiftlikban adında bir banka kurarak yaklaşık yarım milyarla yurt dışına kaçan Mehmet Aydın gündemde. Göstermelik bir iki çiftlikle para toplayıp taahhüt ettiği ödemeleri yapamayınca yurt dışına kaçtı.
Anlattığım bu iki olayın kahramanlarının hedefi islami kesim. Kullandığı söylemler, argümanlar hep bu kesime ait.
Nedir bunlar?
İnanç vurgusu, dış güçlerin bizi çekememesi, kendileriyle egemen güçlerin uğraşması vs. 
Fadıl Akgündüz son işini yaparken cübbe giyip sarık takarak vaaz veriyordu. Cahil insanları kandırmak için. Mehmet Aydın da aynı şekilde. Dualarla bankanın açılışını yapıyor, olmadı kalabalığa tekbir getirttiriyordu.
Sosyolojik olarak incelenmesi gereken trajikomik olaylar.
Jet Fadıl inançlı kesimi defalarca kandırdı. Belki yine kandıracak. 
Bir insanı bir çok kez kandırmak nasıl açıklanabilir?
O grubun saflığından mı, cahilliğinden mi yoksa başka bri sebep mi var?
Çiftlikbankın sahibi bir röportajında ilk başlarda %250 kar dağıttklarını söylüyor. Bu karların giderek düştüğünü %150 lere kadar gerilediğini belirtiyor. Enflasyonun nispeten düşük olduğu bu günlerde %150 kar payı nasıl mümkün olabilir. O sistemin kısa sürede batacağı malum. Türkiye’de hiçbir iş bu derece kar bırakmaz.
Peki insanlar neden sonunu hesaplamadan bunlara parasını kaptırıyor?
Bunun için şunlar tahmini olarak söylenebilir.
İnsanlar devlete ve kanunlara güvenip kandırılmayacağına inanıyor olabilir.
Karşısındakini inançlı bir Müslüman görüp, güveniyor olabilir.
Kar hırsı galip gelmiş, nasıl olsa ana paramı birkaç ayda geri alırım deyip kumar oynamıştır.
Yada bu insanlar gerçekten çok saflar, kolayca kandırılıyorlar.
İşin bir de yasal yönü var ki, medeni ülkelerde dolandırıcılık yapan bu kadar kolay iş çeviremez.
Dolandırıcılığı tescilleşmiş biri nasıl oluyor da başka bir dolandırıcılığı hiçbir yasal engel olmadan korkmadan yapabiliyor?
Çünkü yasalar suçluyu koruyor.
Hapiste olması gereken bu kişiler en fazla 3 – 5 yıl ceza alıp çıkıyorlar.
Hatırlarsınız bir  zamanlar kendisine  şikayet edilen Başbakanımız, “paranı kaptırırken bana mı sordun?” demişti.
Parayı kaptırırken sormamıştı ama, neden aynı kişinin insanları rahatça dolandırabildiğini elindeki imkanlarla sormazsa, bu kişiler daha nice dahiyane fikirlerle ortaya çıkıp cebindeki paranın kalanını da çekip alır.
YORUM EKLE