Ramazan Bayramı

Tüm güzelliklerin zirve yaptığı, bolluk ve bereket ayı olan, zengin, fakir hemen hemen her kesin kaynaştığı Ramazan ayı bize veda ediyor.

Bir ay boyu sebat ederek, ruhi yeniliğe uğrayan bizler, zafer şöleni olarak gördüğümüz Ramazan Bayramına ulaştık.

Bu öyle bir mutluluk ki; her sene yaşanmasına rağmen aynı heyecanı, sevinç ve gururu yaşar,dostlarımızla paylaşırız.

Bu öyle ilan vererek, afiş asarak, kanun koyarak katılımın sağlandığı bir bayram değil… Kendiliğinden, tabii bir bayram. Bütün yurt; hatta yeryüzü bayram yeri…

Bayram her kesin evinde, yuvasında! Herkes bayramı yaşıyor. Fakirler, düşkünler, hele çocuklar… Yalnız kendi ile değil, konu komşusu ile eş dost akrabalar, hülasa toplumun tüm kesimi ile bayram ediliyor.

Bir yerde gevşeyen aile bağları sıklaşıyor.Unutulmuş terk edilmiş, varlığından habersiz  nicelerinin varlığı hatırlanıyor. Az da olsa akrabalık, kıyısından köşesinden de olsa komşuluk duyguları depreşiyor.

Hayır yapmayı, ikram etmeyi unutturmuş olan modern yaşam, bir süreliğine de olsa, hayatımızdan çıkıyor. İnsanların birbirinin gönlünü aldığı, kırgınların giderildiği, sevinç ve coşkunun yoğunlaştığı apayrı bir ruh halinin yaşandığı bir zaman dilimi haline geliyor.

İşte  gerçek zafer bayramı bu… Onun için zafer şöleni diyoruz..  Çünkü bu, bir ay boyunca kendi nefsimize karşı kazandığımız bir zaferdir.

Demek ki böylesi ruhi yenilik  karşısında bayram etme hakkını kazanıyorsak, bir ömür boyu Mevla’mızla beraber olmanın ahrette karşılığının ne olacağını varın siz düşünün.! Asıl kurtuluş, asıl bayram o zaman olacaktır inşallah…

 Bu arada, geçen bayramdan bu bayrama geçen süre de yaşadıklarımızın muhasebesini yapıp daha iyiye, daha güzele doğru kendimizi hazırlamayı hatırlatmama bilmem gerek var mı?

Bu duygularla Ramazan Bayramınızı tebrik eder,  Tutmuş olduğumuz oruçların makbul, yaptığımız tüm ibadetlerin mebrur olmasını niyaz ederim.

YORUM EKLE

banner128