Ramazan’ın Çekim Alanına Girerken

Dolu dolu bir hafta geçirdik diyebilirim. Artık köklü bir gelenek haline gelmeye başlayan İzzet Baysal günlerinden bahsettiğimi anlamışınızdır. Biz programı yakinen takip edip sizler için kapsamlı bir değerlendirme yazısı yazamadık ama gördüğüm kadarıyla, sistemin yerine oturduğunu, zorlamadan uzak gönüllere yerleştiğini ifade edebilirim.
Konuya böyle kısaca değindikten sonra gelelim esas konumuz olan, yavaş yavaş çekim alanına girdiğimiz, Ramazan ayı ile değerlendirmemize…
Biliyorsunuz, halkımız arasında üç aylar olarak atlandırılan Recep, Şaban’ın gelişi ile Ramazan hazırlıklarına başlamıştık.
Ramazan ayı öyle bir sultan ki, O gönüllerimize ve hayatımıza misafir olmadan gönüllerimizi bu şerefli misafire hazırlamamız gerekiyor. Geçen zamanın getirdiği kirin, pasın temizlenip kalp sarayımızın ayların sultanını ramazan ayına hazırlanması gerekiyor.
Peygamberimiz Recep ve Şaban aylarını Ramazana hazırlık için daha yoğun bir ibadet geçirirdi. Bu tempo Ramazana yaklaştıkça daha da artardı. Tüm bu nafile ibadetler Ramazan misafirine hazırlık içindi.
Tüm bunlar gösteriyor ki, daha Ramazan gelmeden onun manevi çekimi, daha iki ay önceden insanları harekete geçirmektedir.
Onun içindir ki gerek şehirlerde, gerekse köy ve beldelerde din görevlisi kadroları doldurulmakta, Müftülükten site ve apartmanlarda mescit haline getirilen yerlerde teravi için görevli talep edilmektedir. Öğrendiğim kadarıyla da, bazı sivil toplum kuruluşları da sıkı bir hazırlık yaparak, erkek ve hanımlar kardeşlerimiz için teravi ve mukabele gibi hizmetlere cevap vermeye çalışmaktadırlar. Hulasa herkes bir telaş içinde, Ramazan ayını en güzel şekilde geçirmenin heyecanı içinde… Cümlesinden Allah razı olsun diyoruz.
Tabii ki bizde boş durmadık. Bolu olay Gündem gazetesi olarak sizlerin beğenisini kazanacağını düşündüğümüz Ramazan sayfasının hazırlıklarına başladık. Zannediyorum, ilgi ile takip edeceksinizdir.
Zaten daha önceki yıllarda gazetemizi takip edenler bilir ki, son iki yıldır hazırladığımız ramazan sayfası oldukça beğeni kazanmış, ilgi görmüştü.
 Bu senede, sizleri fazla sıkmadan kısa, özlü ve oldukça düşündürücü  sözler,tarihimizde yaşanmış ibretlik menkıbeler ve hayatımıza değer katacak önemli bilgileri anlaşılır bir dille anlatmaya çalışacağız.
 Buradan öğreneceğimiz bir bilgi kırıntısının bile hayatımıza önemli bir değer katacağına inanıyorum.
 Ramazan ayı boyunca, bu ayın iklimine uygun, iyiye güzele ulaşmada bizimde bir katkımız olursa kendimizi mutlu edeceğiz.
Kalın sağlıcakla diyorum.  
YORUM EKLE

banner128