Referandumda Son Durum

Pazartesi günü yine geniş katılımlı bir araştırma gerçekleştirdik. Herkesin merak ettiği soruları seçmene sorarak ışık tutmaya çalıştık.

Artık şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki Alp Araştırma olarak yaptığımız anketlerin tutarlılığı ve tarafsızlığı tartışılmıyor. Hangi görüşten olursa olsun yaptığımız çalışmalar dikkate alınıyor. Bunda bizim işin ta başından beri titizlik gösterdiğimiz tarafsızlık ilkesi en önemli etkendir. Bu güne kadar kısa vadeli çıkarlara, ideolojik saplantılara, hatır gönül işlerine işimizi bulaştırmadık. Yaptığım çalışmayı bir kamu hizmeti olarak bolumarket.com web adresindeki sayfamdan anketler linkinden yayınladım. Duyurusunu yapar yapmaz yüzlerce kişi takip etti.

Ankete gelirsek;

Öncelikle zor bir çalışma olduğunu  belirtmeliyim. Anketörlerden dinlediğim kadarıyla seçmende bir çekingenlik, ürkeklik, üzerinde baskı varmış algısı hakim. Anketörlerin çoğuna çeşitli sebeplerden şikayetler gelmiş. Daha önceki uygulamalarımızda bu tür yakınmalar çok nadir oluyordu.

Bir anketörümüz üç beş kişilik grupla anket yaparken, evet hayır yüzünden birbirleriyle tartışmaya başlamışlar. Görülüyor ki siyaset artık ayrışmayı körükleyen düzeye çıkmış. Böyle basit bir ankete verilen cevap  yüzünden insanların tartışması birbirini kırması demokratik kuralların oturduğu toplumlarda olmaması gereken bir olaydır.

Bu tür kutuplaşmaya sık sık yazılarımda da dikkat çekiyordum. Bu ankette halka sorarak  ne derece doğru olduğunu ortaya çıkarmaya çalıştım.

Ankette sorduğumuz 1283 kişinin % 27 si kutuplaşma yok derken, % 69u kutuplaşmanın olduğunu söylüyor. Çok yüksek bir oran.  Böyle bir toplumda ordumuz içte ve dışta mücadele ederken birlik ve beraberliği nasıl sağlayacaksınız? Komşunun komşuya, arkadaşın arkadaşa güveninin kalmadığı bir ülkede, iç ve dış düşmanlarla nasıl mücadele edeceksiniz? Fatih’in İstanbul’u fethetmeden önce tebdil-i kıyafet Edirne sokaklarına çıkıp özellikle esnafı teftiş etmesi ve aralarındaki dayanışmayı görerek böyle bir halkım varken değil İstanbul’u,  dünyayı fethederim dediğini sanırım çoğumuz biliriz.

Bir başka enteresan diyalog şöyle. Yaşlıca biri anketi kimin adına yaptığını sormuş. Alp Araştırma cevabını alınca o şirket zaten fetöcü demiş. Muhtemeldir ki bu kişi ne beni ne de şirketi tanımıyordur. Bolu’da fetöcülükle suçlanacak en son kişilerden olduğumu düşünüyorum. Geçmişte kimileri kolkola, kimileri şemsiyesinin altında nemalanırken benim nasıl mücadele ettiğimi daha önceki yazılarımın birinde anlattım. Bundan şüphem yok da, toplumun gelmiş olduğu nokta açısından ibretlik bir olay. Ne kadar kolay sevmediğin, fikrini beğenmediğin birine hemen terörist yaftasını yapıştır. Toplumdaki kutuplaşmanın en açık  örneğinden biri.

Anketin sonucuna gelirsek, oranlar eşit çıktı. Bunun pek çok anlamı ve yorumu var. Bolu’da sonuç ne olur derseniz, bana göre ortada.

Daha ayrıntılı yorum ve incelemeleri bir sonraki yazıya bırakarak, en doğru kararı halk verecek deyip sözü bağlayalım.

YORUM EKLE