SADECE GÜZELLİKLER YETMİYOR

Paranız, malınız, mülkünüz, seyre doyum olmayan doğan güzelliğiniz olmuş yeterli mi? Onları, yeterli ve doğru yerde kullanamıyorsanız yaşam için yeterli m.?

Cennetten bir köşe. Denizi, ormanı, gülü, göleti, pırıl pırıl deresi, çayırı çimeni, temiz havası olmuş, onları korumasını bilmiyorsak yeterli mi? Bütün bunlara sahip olsanız da yaşam mutluluğunuz yeterli mi?

İnsan olmanın ayrıcalığı, Allah’ın verdiği aklı doğru zaman ve yerde kullanamıyorsak, insan olduğumuzu unutup ortak değerlerimizi, dilimiz, dinimiz, ırkımız ve rengimiz bir olsa da toplu yaşamda ortak olarak bir arada huzur içinde mutlu yaşamak mümkün mü?

Yaşamın mutlu ve güven içinde olmasını sağlamanın reçetesi eğitimdir. Eğitimi cami cemaati ve okul olarak iki ayaklı merdivenmiş gibi düşünüp, sağlam bir zeminde, sağlam bir duvara dayama becerisini gösteremiyorsak, yükseklere çıkma şansımız yok.

Toplumun bireyleri önce bireysel düşünüp boy aynası karşısına geçip bir bakabilsek ve üstümüzdekilerden yakışmayanları çıkarıp atabilsek, belki de bencil ağırlıktan kendimizi kurtarabileceğiz. O zaman belki de biz olabileceğiz, yükseklere ulaşabileceğiz.

İşte o zaman doğaya zarar vermeyecek, ormanları yakmayacak, suları kirletmeyecek, piknik alanlarımızın herkes için olduğunu düşüneceğiz.

Bazen dağa bayıra çıkmaya da gerek yok. Şöyle bir göz ucuyla oturma gruplarının çevrelerine bir bakalım. Sanki sokak ve caddelerimizi temizleyen işçilerimizle yarışıyoruz.

İyi ki de kapalı mekanlarda sigara içmeyi yasakladı. Fark eder mi? Kapı önlerine tretuvar diplerine bakmak kafi.

Görüne o ki sadece varlık, sadece güzellikler yetmiyor. Koruma ve kullanma becerisinin de eğitimi gerekli. İyi ilişkilerde insanlar arası saygı, sevgi ve güven de gerekli.

YORUM EKLE