Sandıkta halkımızın O Şaşmaz Terazisinin Verdiği Mesaj!


Bir seçim dönemini daha geride bıraktık.

Ülkemizin, alışagelmiş parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçileceği  bu seçim, hiç şüphesiz, çok önemli idi. Çünkü ilk Başkanı seçecektik.

Elbette ki her seçim de sürprizler olabileceğini düşündüğümüzde, böylesi birkaç puanlık oy hareketliği ile başkanlığın el değiştirebileceği bir seçim sisteminde, haydi haydi sürprizlerin olabileceği bir gerçek; ama bizim geçen haftaki yazımızı dikkatlice okuyanlar, olabilecekleri önceden öğrenip, pek de sürprizle karşılaşmadılar.

 Hani, övünmek gibi olmasın; ama her seçim öncesi bizim bu köşemize bir göz atanlar, seçimlerde neler olabileceğini, aşağı yukarı, öğrenmiş oluyorlar. Çünkü biz, temennilerden daha ziyade, objektif  analiz yapmaya çalışıyoruz.

Ne demiştik seçim öncesi? “Şayet HDP barajı aşamaz ise AK Partinin mecliste çoğunluğu elde etmesi kolaylaşacak. Bu durumu bilen sosyal demokrat çevrelerinden HDP’ye oy  akışı olacak” demiştik. Gerçekten,  kendi partilerinin oyunu düşürme pahasına, Batı bölgelerinden gelen oylar HDP’nin baraj sorununu giderdi. Netice de, bizim de belirttiğimiz gibi, AK parti mecliste çoğunluğunu kayıp etti.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde Muharrem İnce beklenenin üzerinde bir performans  göstermesine rağmen, “halkımızda, Tosya’ya pirince giderken evdeki bulgurdan olurum endişesi ve muhalefetin pekte parlak bir ufuk çizememesi, Erdoğan’ın, zorda olsa, koltuğunu koruyabileceğini iddia ettik. Netice de öngörümüzde yanılmadık.

Bura da önemli bir soru var ki, neden insanlar Reis’in Başkan olmasını isterken, mecliste elini kolunu bağlayacak şekilde kendisini güçsüz bıraktı?

Tabii ki bunun cevabını parti kendisi araştıracaktır; ama bizim tespitimize göre, mesela Bolu’da,  AK Partinin milletvekilliği sıralamasında,  partinin kuruluş felsefesinden gelmeyen Arzu Aydın’nın karşısında, İmam Hatip mezunu MHP adayı Adem Evcim var, “Ben, elbette MHP adayına oy vereceğim” diyenlere şahit oldum. Genelde,  bir çok ilde görülen bu tür tepki çeken listelerden dolayı, , genel merkezi ikaz etmezsek aynı yanlışa devam ederler düşüncesi , bir uyarı mesajı olarak, partinin oylarını aşağıya çekti. Bunun yanında, tüm dünyada ve ülkemizde yükselen milliyetçilik terendi MHP’nin oylarını beklenenin üzerine taşıdı.

Bu arada şunu belirteyim. Geçen haftaki yazıma “ bu seçimde en fazla sukut- u hayale uğrayacak Saadet ve İYİ parti olacak” diye bir not düşeyim dedim;ama bunu, sanki benim temennim imiş gibi anlaşılır endişesi ile vazgeçtim; gerçekten her iki parti de sukut-u hayale uğradı.

Çünkü, Erbakan ekolünden gelen çevrelerde Saadet partisine karşı büyük bir tepki vardı.

. Ve yine İyi Partinin Ulusalcı ve seküler söylemleri ile CHP’den epey oy devşirmesine rağmen, Muharrem İnce, CHP’de ki oluşturduğu heyecan dalgası ile bu oyları geri aldı; Fakat yinede, yeni kurulan bir parti olarak İYİ Partinin, Mecliste kurup kuracak kadar Milletvekilliğine ulaşmasını başarı olarak değerlendirebiliriz.,

Merkeze yerleşmeyi düşünen bu partinin,  dini ve milli motiflerle kendisini muhafazakar seçmene kabul ettirmesi gerekmektedir. Ve yine Devletin sırtına yaslanarak örgütlenen iktidar aygıtlarının değişimine öncülük etmesi,  partiye ivme kazandıracaktır. Tabii ki bunu zaman gösterecektir.

Son olarak şunu söyleyebiliriz. Milletin kararına, o şaşmaz terazisine saygılı olmamız lazım. Şayet buna razı olmazsak, huzur bulmamız zorlaşır. Kendimizi kandırmak için gerekçeler üreterek, boşu boşuna çırpınır dururuz. Halbuki hedefimiz, hatalarımızı görüp, gelecek seçimlere hazırlanma olmalıdır.

 Seçimlerin ülkemize ve insanlığa hayırlı olmasını dilerim.

 

YORUM EKLE

banner128