Sayın Valimize Ricam Olsun

Özel idare genel sekreterliği ve meclisi nihai kararla eski Saray Sinemasını yıkmaya başladı. Kamu kurumlarından ilk kez bir kurum "ne yapılmalı" adı altında bir çağrı yaptı. Özel idare başkan ve genel sekreterliği yıkılacak olan yer için öneri bekledi.

Konu hakkında daha evvel bir öneride bulunmuştum. Geçtiğimiz hafta birikimli Mimarlardan Serdar Kılıç Bey bir yazı yazdı. Gündemi takip eden, Bolu'yu seven ve geleceğe iz bırakmak isteyenler konuya dahil olmak istiyorlar! Diğerleri de, iş bittikten sonra sadece eleştiri yaparak, günah çıkarmanın yolundalar.

Çocukluğumuzun sosyal alanı Saray Sineması hizmetini tamamladı. Yeniden yapımında bildiğim kadarıyla halkın iradesi olan il özel idare meclisi yetkisini genel sekretere vermiş. Mecliste konu açıldığında Bolu'dan öneri gelmediği gerçeği ortaya çıkınca, mecliste topu genel sekretere atmış!

Meclisimiz, halkın iradesi, seçilerek iş üretip beyin yorsunlar diye gönderilenler maalesef olaya girmekten sorumluluk almaktan kaçınmışlar. Yazık, çok yazık...

Anlaşılan o ki, yıkımı devam eden çocukluk anılarımızın güzelliklerle buluştuğu yer, bir kaç kişiden başka kimsede hatıra bırakmamış.

Anlaşılan o ki, Bolu'da teknik, idari, siyasi hiç kimse yapılacak yeri umursamıyor. Bazı çıkarcıların sadece ihaleyi beklediğini görür gibiyim.

Anlaşılan o ki, birileri yapım sonrası sadece eleştiri hakkını kullanmak için perdenin arkasına saklanmışlar.

Özel İdareyi yönetenler yeterince işi aksattılar demek istersem, günahlarına girerim. Uzun süre gündemde kalan yer için, Meclis Başkanı Sayın Yüceer basın aracılığıyla herkese çağrıda bulundu. Geride, duyarsız, umarsız, hayali olmayan, yarınları ve çağı düşünmeyen çıkarcı yapımız kalmış...

Sayın Valim, halkın iradesi olan seçilmişler haklarını genel sekretere bırakmışlar! Size bağlı olan genel sekreterlik ve kurumun ortaya koyacağı projeyi halkla buluşturursanız mutlu olurum. Mevcut yerin ötesinde, arka arsaların alınarak projeye dahil edildiğini biliyorum. Önünde geniş hareket alanı bulunan Kardelen Meydanı, sizin kullandığınız makamıda göz nüne alarak, buraya 3-4 katlı bir kültür merkezi yapılmasına öncülük ediniz.

Cumhuriyet döneminden günümüze olmayan(benimde hiç gitmediğim) opera salonu yapınız. Sizi yıllar boyu anacağımız bir eserinizle adınızı yaşatalım. Yine bir tiyatromuz olsun. Şehir içinde kapanan sinemalara inat sinema salonumuzu yapalım. En üst katımızı çocuk, büyük sanat severlerimizi eğitmek adına sanat atölyesi olmasını sağlayalım. Böylelikle çağdaş, ilerici sanatsal bir geleceğin tohumları sizin öncülüğünüzde atılmış olsun.

Biliyorum işiniz normalin çok üstünde bir yoğunlukta. Sizin yoğunluğunuz ve oluşan yorgunluğunuz gibi halkımızda oldukça yoğun günler yaşadı, yaşamaya devam ediyor. İçinden geçmekte olduğumuz olağanüstü günlerimizde bir nebze olsun stres atacak sosyal kültürel bir alanımız olmasını sağlarsınız. Dikkate alacağınızı bildiğimden, size şimdiden teşekkür ediyorum.

Not: Muharrem Demirel'in bu hafta çok önemli yazıdaki önerinin altına imzamı atarım. Eski Tapu Müdürlüğünün yerini birilerine verilmek yerine mutlaka İzzet Baysal Müzesi yapılırsa mükemmel olacaktır. Burası ve yanındaki sosyal hizmetler müdürlüğü ile birlikte yıkılması halinde, Adliye Binamız "İzzet Baysal Müzesi" olabilir!

 

 

YORUM EKLE

banner128

banner124